BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kíméletlen csapkodásba kezdett a bitcoin árfolyama: ez áll a látszólag véletlenszerű hullámzás mögött

Nehéz heteken van túl a legnagyobb kriptodeviza, a gyér nyári forgalomban rongybabaként rángatják kurzusát a befektetők. A bitcoin árfolyama az elmúlt napokban 56 ezer és 65 ezer dollár közt minden szintet megjárt.

Váratlanul izgalmas napokat élhettek át a bitcoin befektetői: a legnagyobb kriptodeviza árfolyama másfél hete öthavi mélypontot jelentő 55 ezer dollár környékére süllyedt, majd elkezdett talpra állni, a hét végi Donald Trump elleni merényletkísérlet pedig végtelenül felpörgette a folyamatot, korrigálva ezzel az elmúlt egy hónap minden veszteségét azoknak, akik a vesszőfutás ellenére is kitartottak a token mellett. Ők viszont jobban jártak, ha kiszálltak a csúcson: a token jegyzése ugyanis ismét szakad.

Bitcoin - virtual currency
Nagy mínuszok után látványos pluszokat hozott a bitcoin / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Gyenge hetei voltak a bitcoinnak

Az elmúlt hetek gyengélkedése mögött elsősorban az állt, hogy a német kormány tömegével kezdte el értékesíteni a rendőrsége által bűncselekmények során lefoglalt, relatíve nagy mennyiségű bitcoinvagyonát, ez pedig a nyári időszak alacsony forgalmában elrontotta a kriptopiaci hangulatot, átfogó mélyrepülést idézve elő a szektorban. A befektetőket emellett a francia választás váratlan eredménye és az amerikai választás miatti piaci bizonytalanság is nyomasztotta.

Aztán érkezett egypár váratlanul kedvező amerikai makroadat, ami a Fed kamatvágási hajlandóságát erősítette, ez pedig valamelyest javítani tudta a hangulatot, a bitcoin árfolyama el is indult ismét felfelé. 

Aztán jött a hétv égi Trump-merényletkísérlet, és valósággal felrobbantotta a token jegyzését.

A bitcoin árfolyama a lövések eldördülését követően 11 százalékot ralizott bő két nap alatt, és az árfolyam ismét megközelítette a legutóbb június végén látott 65 ezer dolláros szintet. 

 

A felfutás mögött az a várakozás állt, hogy a sikertelen merényletet követően megugrik Trump népszerűsége a választók körében, ami javítja a republikánus elnökjelölt novemberi győzelmi esélyeit – ez pedig a volt elnök kriptobarát fordulata miatt örömhír volt a szektor számára.

Az Mt. Gox kompenzációja borítja a piacot

Egy ideje már tudni lehet, hogy a még tíz évvel ezelőtt bedőlt japán kriptotőzsde, az Mt. Gox a napokban kezdi majd meg visszajuttatni volt ügyfeleinek az őket megillető tokeneket, de a pontos időpont eddig nem volt ismert. 

Az Arkham Intelligence adatszolgáltató ma hajnalban kiszúrta, hogy hatalmas mozgolódás indult meg a tőzsde kriptotárcái körül: a japán cég közel 140 ezer bitcoint utalt át egy offline hideg tárcájából több online címére, ami a szakértők szerint a bitcoinok visszautalása előtti egyik utolsó lépés lehet már.

A befektetők ezt látva attól tartanak, hogy a kártérítést megkapó volt ügyfelek záros határidőn belül piacra dobják majd a tokeneket, ami 

a gyér nyári forgalomban látványos kínálati többletet eredményezhet a piacon, lenyomva a bitcoin árfolyamát.

Az Arkham közlését követően – amit a Cointelegraph dolgozott fel – több mint 3 százalékot esett a bitcoin jegyzése, 62 500 dollár környékére rántva ezzel a kurzust.

A bitcoin-ETF-ek iránt továbbra is hatalmas az érdeklődés

Az intézményi tőke az elmúlt hetekben egy hónapnyi kihagyást követően ismét visszatért a kriptopiacra: a bitcoinba fektető alapok a múlt héten 1,35 milliárd dollárnyi friss tőkét tudtak kezelésük alá vonni, ezzel háromhetesre nyújtva a token ETF-jeinek pozitív mérlegét. 

A vállalati befektetők a bitcoin árfolyamának mélypontja környékén fordultak vissza az eszközosztály felé, az 54 ezer dolláros szint elérésekor nagyjából 400 millió dollárt öntöttek az ETF-ekbe.

A januárban debütált bitcoin-ETF-ekben jelenleg 55,2 milliárd dollárt fialtatnak a befektetők, a legnagyobb alapok listáját továbbra is

  • a BlackRock IBIT-je vezeti a maga 19,3 milliárdos kezelt vagyonával, 
  • a második helyen a 16,97 milliárdos Grayscale-féle GBTC, 
  • a dobogó alsó fokán pedig a Fidelity FBTC-je áll 11,7 milliárdos tőkéjével.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.