Közel negyedével nőtt a június végéig számolt egy év alatt, és új csúcsot döntött a vállalati devizahitelek állománya – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A jegybank statisztikái szerint a nyár elején tovább duzzadt, és az első fél év végén már csak hajszál híján maradt el a 6300 milliárd forinttól a céges devizahitel-portfólió, ami 24,4 százalékos növekedés az egy évvel korábbi, nagyjából 5060 milliárdhoz képest. A gyors ütemű állománybővülés nyomán a devizahitelek aránya is korábban nem látott szintre emelkedett a vállalati portfólión belül: az év közepén már 49,3 százaléknál járt, bő 7 százalékponttal magasabban, mint egy évvel korábban: vagyis mára elmondható, hogy a céges hitelek közel felét valamilyen idegen fizetőeszközben (egyébként zömmel euróban) tartják nyilván.
Az MNB adatai szerint a vállalati hitelek teljes állománya is új csúcsot döntött június végére: 12 781,2 milliárd forintot tett ki, am 6,4 százalékos bővülés az egy évvel korábbi volumenhez képest.
Az, hogy a vállalati hitelportfólió növekedni tudott éves összevetésben, leginkább annak köszönhető, hogy az öt éven túli lejáratú, zömmel beruházási célú kölcsönök állománya bő 480 milliárd forinttal – 7,8 százalékkal – emelkedett egy év alatt, így június végére már megközelítette a 6700 milliárd forintot. Ezzel a leghosszabb lejárat részesedése már több mint 52 százalékos a teljes céges portfólión belül. Figyelemre méltó emellett, hogy drasztikus mértékben, közel 32 százalékkal nőtt egy év alatt az éven belüli lejáratú – folyószámlahiteleken kívüli, az egyéb kategóriába sorolt – hitelek állománya is, meghaladva ezzel az 1280 milliárd forintot. A folyószámlahitel-portfólió és a hosszú, de legfeljebb ötéves lejáratú hitelek mennyisége viszont minimális mértékben ugyan, de csökkent a június végéig számolt egy év alatt a vállalatoknál.
A devizahitelek állományának és arányának emelkedése nyilvánvalóan a forint- és eurókamatok közötti különbséggel, illetve a külföldi cégek nagyobb aktivitásával magyarázható: a piaci alapon nyújtott finanszírozásnál a devizahitelek árelőnye még mindig igen jelentős, így a cégek, ha van rá lehetőségük, szívesebben nyúlnak az utóbbiakhoz. Persze ez a lehetőség jellemzően csak az exportőr vállalatoknál jöhet komolyan számításba, hiszen a hitelintézeteknél alapelvárás, hogy a devizahitelt igénylő cégnek idegen fizetőeszközben is jelentkezzen valamekkora árbevétele.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.