BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elfordult a lakosság a betétektől

Mindössze 173 milliárd forinttal volt már csak több pénze bankbetétben a lakosságnak március végén, mint értékpapírokban. Azóta ez a különbség is eltűnhetett, a befektetési alapok és az állampapír ugyanis továbbra is vonzó befektetésnek számít

Hatalmas átrendeződésen mennek át a lakossági megtakarítások. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint március végén 6575,2 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a háztartások, miközben ugyanekkor 6748,2 milliárd forintjuk volt bankbetétekben. A lakosság az idén az első negyedévben több mint 200 milliárd forintot vont ki bankbetétekből, miközben az értékpapírpiacra csaknem 400 milliárd forintnyi friss megtakarítást vitt be.

Az értékpapírpiac az alacsony betéti kamatok miatt vonzza a befektetőket. A háztartások már 2012-ben elkezdtek érdeklődni az alternatív megtakarítások iránt, de igazán intenzíven 2013 eleje óta csoportosítják át a megtakarításaikat értékpapírokba, azóta szinte minden hónapban kifelé áramlott a pénz a betétekből, miközben az értékpapírpiac minden egyes hónapban friss pénzeket vonzott. Ennek egyik eredménye lett, hogy tavaly júniusra az értékpapírok volumene első ízben meghaladta az lekötött betétekét.

Ha a trendek hasonlóan folytatódtak áprilisban is, mint az év eddigi részében, mostanra akár a teljes (lekötött és nem lekötött) betétállományt is meghaladhatta az értékpapírszámlákon tartott megtakarítás. Erre az előzetes adatok alapján jó esély van, hiszen a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tájékoztatása szerint a negyedik hónapban is érkezett mintegy 64 milliárd forintnyi friss megtakarítás az alapokba, ennek nagy része pedig lakossági pénz lehet.

Március végén egyébként a háztartásoknak 3443,7 milliárd forintnyi megtakarításuk volt befektetési alapokban, a teljes befektetésialap-állomány ekkor meghaladta az 5 ezer milliárd forintot a jegybank adatai szerint.
Összességében pozitív lehet április eleje óta a lakossági állampapír-piacon is az értékesítési egyenleg, bár a negyedik havi eredményekről az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) még nem közölt hivatalos adatot. A központ honlapján lévő adatokból viszont kiszámolható, hogy lakosság kedvenc állampapírjából, a Kamatozó Kincstárjegyből (KKJ) április elejétől a múlt hét végéig hat lejárat volt összesen 109 milliárd forint értékben, az ez idő alatt értékesített KKJ volumene pedig a tőzsdei tájékoztatók szerint 150 milliárd forint volt.

Pozitív az értékesítési egyenleg a Féléves Kincstárjegynél (FKJ) is, ahol 3,9 milliárd forintnyi lejáratra 6,2 milliárd forintnyi értékesítés jutott. Szép eredményeket érhetett el az ÁKK a hosszabb távú értékpapíroknál, a Bónusz Magyar Államkötvényből (BMÁK) 14 milliárd forint körül lehetett az áprilisi értékesítési adat, és lapunk úgy értesült, hogy a Prémium Magyar Államkötvénynél (PMÁK) is pozitív lett az egyenleg.
A lakosság értékpapírszámláin egyébként március végén 2177,6 milliárd forintnyi magyar állampapír volt, ez a teljes állampapír-állomány több mint 10 százaléka. Az úgynevezett lakossági állampapírokban – KKJ, FKJ, PMÁK, BMÁK, Kincstári Takarékjegy – összesen csaknem 1900 milliárd forint volt a harmadik hónap végén.

A részvény is kelendő

Az idén a részvénypiac is felkeltette a kisbefektetők érdeklődését. Januárban ugyan még nettó értelemben véve eladó volt a lakosság a tőzsdén, februárban és márciusban viszont 27 milliárd forintnyi friss tőkét fektetett be a tőzsdén.

A jegybanki adatok szerint nem pénzügyi vállalatok részvényeibe két hónap alatt 12,5 milliárd, bankrészvényekbe 15,5 milliárd forintot fektettek a kisbefektetők. Az idén a lakosság egyébként összességében véve bukott a tőzsdén, a tőkebeáramlásnak köszönhetően viszont a náluk lévő állomány március végére 313 milliárd forintra hízott.

A jegybanki adatok szerint nem pénzügyi vállalatok részvényeibe két hónap alatt 12,5 milliárd, bankrészvényekbe 15,5 milliárd forintot fektettek a kisbefektetők. Az idén a lakosság egyébként összességében véve bukott a tőzsdén, a tőkebeáramlásnak köszönhetően viszont a náluk lévő állomány március végére 313 milliárd forintra hízott. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.