A hitel kiterjesztésével jelentősen nőhet az új lakáshoz hitelt igénylő családok száma és a hosszú kamatperiódusú hitelek aránya is.
Jelentős megtakarítást hoz az új lakás vásárlásához hitelt felvenni tervező, kétgyermekes családoknak a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) mellé igényelhető támogatott hitel kiterjesztése
– derül ki a Világgazdaság számításaiból. A múlt héten bejelentett kormánydöntés szerint az otthonteremtési támogatás mellé felvehető kedvezményes hitel lehetőségét kiterjesztik a kétgyermekes családokra is – náluk 10 millió forint lesz a felső határ –, a háromgyermekeseknél pedig az eddigi 10 millióról 15 millió forintra emelkedik a támogatott hitel maximális összege új ingatlan vásárlásakor vagy építésekor. A támogatott hitel fix, évi 3 százalékos kamat mellett igényelhető, a maximális futamidő 25 év.
A CSOK mellé a kétgyermekesek által igényelhető hitelnél – a maximális 10 millió forint hitelösszeget és 25 éves futamidőt feltételezve – a teljes futamidő alatt 14,3 millió forintot kell visszafizetnie az adósnak. A Bankmonitor kalkulátora szerint viszont a piaci alapú kölcsönnél – hasonló hitelösszegnél és futamidőnél – 10 éves kamatperiódus mellett most a legkedvezőbb konstrukciónál is majdnem 17,2 millió forint a visszafizetendő összeg.
Mindez azt jelenti, hogy új lakás vásárlásánál a teljes futamidő alatt csaknem 2,9 millió forintot spórolhatnak meg a támogatott konstrukcióval az érintettek: ez évi 115 ezer, havonta pedig 9,5 ezer forint megtakarítást jelent.
A támogatott hitelkonstrukció kiterjesztésével jelentősen emelkedhet az új lakások iránti kereslet az ingatlanvásárlást tervezők körében, miközben tovább nőhet a hosszú kamatperiódusú lakáshitelek részesedése is az új kihelyezéseken belül. Előbbi azért fontos, mert most még nagyon alacsony az új lakások vásárlására és építésére felvett lakáshitelek aránya az új szerződéseken belül: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a 2018 első nyolc hónapjában megkötött lakáskölcsön-szerződések mindössze 7,6 százaléka irányult új lakás vásárlására, további 9,2 százalékot pedig építésre vagy bővítésre vettek fel az ügyfelek.
A CSOK kiterjesztése tovább emelheti a hosszabb kamatperiódusú hitelek arányát is az új szerződéseknél, annak ellenére, hogy itt már az elmúlt egy évben is lényegi előrelépés történt:
az MNB adatai szerint a változó kamatozású vagy legfeljebb egyéves kamatperiódusú hitelek aránya január és augusztus között 19,5 százalékra olvadt az egy évvel korábbi 39,9-ről az új szerződéseknél, miközben az 1 és 5 év közötti kamatfixálásnál 32,7-ről 44,7 százalékra, az 5 és 10 év közöttinél pedig 20,8-ről 29,6 százalékra emelkedett az arány.
A tíz éven túli hitelek aránya viszont változatlanul valamivel 6 százalék feletti – a szabályozás változása nyomán viszont itt is jelentős emelkedés várható.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.