A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – ahogy erről korábban beszámolt – idén februárban meghirdette Zöld Programját, amelynek keretében a piaci szereplők „zöldítésének” támogatására több kategóriában Zöld Pénzügyek Díj néven pályázatot írt ki
részletesen bemutatva a környezeti szempontok érvényesítése érdekben tett eddigi és jövőbeni lépéseiket, illetve a zöld pénzügyi célokat szolgáló pénzügyi termékeiket.
A pályázatok értékeléséről, illetve a kategóriákhoz kapcsolódó díjak (Zöld Pénzügyi Díj, Zöld Bank Díj, Zöld Biztosító Díj, Zöld Befektetési Szolgáltató Díj és a Zöld Pénzügyi Innovátor Különdíj) odaítéléséről az MNB elnöke által vezetett szakmai bíráló bizottság fog dönteni a pályázati kiírásban szereplő szempontok és prioritások alapján.
A bizottság a héten tartotta meg – az értékelési elveket és menetrendet egyeztető – alakuló ülését, s kezdte meg bírálati munkáját. A bizottság tagjai az MNB elnöke és felsővezetői, illetve a jegybank által felkért külső szaktekintélyek, úgymint Csepreghy Nándor, a Kék Bolygó Alapítvány igazgatója; György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára; Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora; Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatósági igazgatóságának vezetője; Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora; Palkovics László, a Szent István Egyetem rektora; Szendrő Péter, a Szent István Egyetem rektor emeritusa; Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, valamint Tóth Gergely, a Követ Egyesület főtitkára és a Kaposvári Egyetem tanára.
Az MNB Zöld Programjának célja különböző kezdeményezésekkel hozzájárulni a klímaváltozás és más környezeti problémák kockázatainak csökkentéséhez, a magyarországi zöld pénzügyi szolgáltatások bővítéséhez, a kapcsolódó hazai és nemzetközi tudásbázis szélesítéséhez, illetve a pénzügyi szereplők és saját ökológiai lábnyomának további mérsékléséhez.
A program három pillére felöleli egyrészt a pénzügyi szektort, másrészt az MNB társadalmi, nemzetközi kapcsolatainak fejlesztését, illetve saját operatív működésének további „zöldítését” is. A piaci szereplőket érintő rész kiterjed a felügyelt pénzügyi intézmények zöldítésének támogatására, amelynek kiemelt ösztönzője a Zöld Pénzügyek Díj pályázat. A környezeti szempontok pénzügyi szolgáltatásokban történő érvényesítése ugyanis csak akkor valósulhat meg hatékonyan, ha az intézmény – ahogy a pályázati elvárásokban is megjelenik – képes saját környezeti hatásait mérni, kontrollálni.
Az MNB Zöld Pénzügyek díjak átadására ünnepélyes keretek között idén júniusban Budapesten kerül sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.