BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elbocsátásokra és drágításokra kényszerülnek a romániai vállalatok

A romániai cégek harmada elbocsátásokra kényszerül a magas energiaszámlák miatt, ugyanakkor a meredek drágulás a vendéglátóipart és a gazdák többségét is bajba sodorta. A bukaresti kormány fontolgatja, hogy lecsökkenti a földgáz és a villamos energia áfáját, de az sem kizárt, hogy április után is meghosszabbítják az árkompenzációt.

Nincs olyan ágazat Romániában, amelyet ne sújtana jelentős mértékben az energiahordozók árának drasztikus emelkedése, valamint a hónapok óta tartó pénzromlás. A héten közzétett statisztikai adatok tükrében mindez úgy fest, hogy a decemberi 8,19 százalékról 8,35 százalékra nőtt az éves infláció idén januárban, 2021 és 2022 első hónapja között legnagyobb mértékben a földgáz (60,99 százalék), az étolaj (25,76), a burgonya (25,67), valamint az üzemanyag (24,45) drágult az országban.

A kilátások egyáltalán nem kedvezőek, hiszen a román jegybank (BNR) az idei második negyedév végére 11,2, a harmadik negyedévre 10,2, a negyedikre pedig 9,6 százalékos inflációt vetít előre.

A kialakult helyzet nyomán a romániai kis- és középvállalkozások (kkv) harmada leépítésre, négyötöde pedig áremelésre készül.

Fotó: Bloomberg

A szakmai egyesületük által februárban több mint 2000 vállalkozó bevonásával készített felmérésből kiderül, hogy a vállalkozók fele 50 százalékkal nagyobb villanyszámlát kapott, harmada esetében a számla értéke a korábbi kétszeresére ugrott, míg a megkérdezettek 15 százaléka 200 százalékkal kénytelen többet fizetni, mint az árrobbanás előtt. A gázszámla a megkérdezettek 37 százalékánál másfélszeresére, 29 százalékuknál kétszeresére, 20 százalékuknál több mint háromszorosára emelkedett. A cégek 76 százaléka emiatt csökkenti vagy elhalasztja a tervezett beruházásokat, 50 százaléka csökkenti a tevékenységét, 38 százalék elhalasztja a digitalizációs programok megvásárlását, a vállalkozások harmada számára pedig ez az időszak elbocsátásokkal fog járni. Ugyanakkor a társaságok 8 százaléka közölte, hogy bezárja a vállalkozást. A megugrott energiaszámlák drágítással is járnak, a megkérdezett vállalkozók 17 százaléka 30 százalékot meghaladó, 42 százalék 10 és 30 százalék közötti, 19 százalék pedig 10 százalék alatti áremelésre készül.

Florin Jianu, a kkv-kat tömörítő szervezet elnöke azt javasolja, hogy egyes vállalkozások is kerülhessenek be a sérülékeny fogyasztók sorába. „A vállalkozók 80 százaléka amondó, hogy szabályozni kellene a piacot a teljes energetikai láncon, kétharmaduk szerint pedig sürgős támogatást kellene nyújtani a cégeknek, hogy saját energiaforrásokat, például napelemeket szerezzenek be” – hangsúlyozta Jianu. Közben a mezőgazdasági, élelmiszer- és dohányipari szakszervezeteket tömörítő Agrostar szövetség is arra figyelmeztet, hogy

tömegesen fognak bezárni a kisvállalkozások, ha a román kormány sürgősen nem lép közbe.

Stefan Nicolae, a szövetség vezetője szerint az üzemanyag- és az energiaárak növekedése, a vásárlóerő romlása miatt sok gazda, termelő felhagy tevékenységével.

A kialakult helyzet nyomán a bukaresti kormány számára egyértelművé vált, hogy továbbra is be kell avatkoznia a lakosság és a gazdaság megóvása érdekében, viszont a balliberális nagykoalícióban megoszlanak a vélemények a további teendők kapcsán. A szociáldemokraták (PSD) rövid távon élelmiszer- és üzemanyagárstopot javasolnak, és arra hajlanak, hogy folytatni kell az öt hónapra bevezetett árkompenzációt annak áprilisi lejárta után is. A kormány a téli fűtésszezon erejéig, novembertől március végéig árplafont vezetett be a meghatározott energiamennyiségnél kevesebbet használó lakossági fogyasztók számára, ugyanerre az időszakra pedig az állami költségvetésből fedezett árkompenzációval szorították le az energiaárakat a tavaly őszi szintre. Az intézkedés az iskolákra, kórházakra, civil szervezetekre, egyházakra és kulturális intézményekre is vonatkozik. Marcel Ciolacu PSD-elnök felvetette, csökkentsék a jelenlegi 19-ről 5 százalékra a földgáz és a villamos energia áfáját a lakosság és a kkv-k esetében egyaránt, továbbá szüntessék meg a zöldbizonylatot az energiaszámlákban. Florin Citu volt kormányfő, liberális (PNL) pártelnök azonban nem támogatja az ársapkát, mert szerinte hátrányosan érintené a romániai termelőket, ugyanakkor közölte: a teljes körű, nem pedig csak bizonyos szegmenst érintő áfacsökkentés híve.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.