Egy számjegyűre csökkent az infláció Romániában: a bukaresti statisztikai intézet (INS) pénteken közölt adatai értelmében a júniusi 10,3 százalékról júliusban 9,4 százalékra csökkent a fogyasztói árak éves növekedése. Az élelmiszerek 16,24, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,25, a szolgáltatások 11,65 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest. Júniushoz viszonyítva 0,15 százalékos volt az infláció júliusban.
Az INS adatai szerint decemberhez mérten az idei hetedik hónapban 4,4 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, az elmúlt egy évben (2022. augusztus–2023. július) pedig átlagban 13,7 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2021. augusztus–2022. július) képest. Múlt év júliusához viszonyítva 9,4 százalékos volt a drágulás. A statisztikai kimutatás tanúsága szerint az elmúlt egy év során a cukor (51,86 százalékos áremelkedés), a légi közlekedés (44,69 százalék) és a burgonya (36,71 százalék) drágult a legnagyobb mértékben Romániában. (A cukor drágulása azért sem meglepő, mivel az egykori 33-ból mindössze 3 cukorgyár maradt talpon az országban, Erdélyben várhatóan szeptemberben indul újra a francia tulajdonosa által eladott marosludasi üzem). Az étolaj az egyetlen élelmiszer, amelyik olcsóbb lett éves összevetésben, 13,84 százalékkal csökkent az ára.
Romániában tavaly márciusban nőttek két számjegyűre, 10,15 százalékra a fogyasztói árak, és utána meredeken emelkedtek tovább az év végéig. Az éves infláció tavaly novemberben 16,8 százalékon tetőzött, azt követően enyhe lassulás következett; az év eleje óta átlagosan 4,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. A Román Nemzeti Bank (BNR) az idei és a jövő évi inflációs előrejelzését is felfelé módosította a héten közzétett jelentésében, amelyben 2023 végére 7,5 százalékos, 2024-re 4,4 százalékos éves pénzromlással számol. Májusban erre az évre még 7,1 százalékos, a jövő év végére pedig 4,2 százalékos inflációt prognosztizált a jegybank.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a pénteken közölt inflációs adatokra reagálva közölte, kormánya továbbra is meghozza a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a programjába foglalt vállalásának megfelelően 2023 végére 8 százalékra csökkenjen az éves infláció. A román kormányfő egyébként a világjárványnak, a villamosenergia- és a gázárak elhibázott romániai liberalizációjának, az energiaválságnak és az ukrajnai háborúnak tulajdonítja, hogy tavaly novemberben 16,8 százalékos csúcsra jutott az infláció.
A Ciolacu-kabinet sürgősségi rendelete augusztusi hatállyal 20 százalékra korlátozta a feldolgozók és a kiskereskedők által alkalmazható, megengedett árrést, a nagybani forgalmazók pedig együttesen legfeljebb 5 százalékos haszonkulcsot számolhatnak fel.
Ennek nyomán a hónap elején egyes alapélelmiszerek átlagos fogyasztói ára csökkent, a versenyhivatal elemzése szerint egyes termékek 40 százalékot kitevő mértékben lettek olcsóbbak.
A lakosság azonban nem tapasztal ekkora árcsökkenést, sőt, a kereskedők közben megemelik más termékek árát. A román kormányfő a napokban arra kérte minisztereit és kormányzati tisztségviselőit, hogy az üzletekben személyesen ellenőrizzék a kormányrendelet alkalmazását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.