Szlovákiában is egyre égetőbb gonddá válik a pedagógusok hiánya. A Szlovák Tudományos Akadémia Közgazdasági Intézetének felmérése szerint például 2021-ben a tanári szakon frissen végzetteknek csupán 40 százaléka lépett pedagógusi pályára. Elemzések szerint 2025-ig évente átlagosan 1600 pedagógus fog hiányozni az iskolákból, ezt követően pedig éves szinten 2100-ra nő a hiány, döntően azért, mert a katedra mögött állók átlagéletkora meglehetősen magas.
Az Oktatáspolitikai Intézet (IVP) adatai szerint napjainkban a szlovákiai pedagógusok átlagéletkora 46 év, a középiskolai tanárok 5 százaléka pedig már elérte a nyugdíjkorhatárt. A helyzeten az segítene, ha a végzősök 90 százaléka valóban az oktatói szakmát választaná, azonban 2026-tól már az sem volna elég, ha valamennyi végzős a tanári pályát választaná.
Az elmúlt 20 évben 12 ezerrel csökkent a tanítók és tanárok száma, napjainkban Szlovákiában 90 ezer pedagógiai végzettségű dolgozik a pályán.
Róbert Chovanculiak, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője úgy látja, korábban a pedagógusvégzettségűek előtt nem volt választási lehetőség. Napjainkban viszont sokakat elszívnak a menedzseri pozíciók, a marketing vagy a média.
A fizetések emelésével is lehetne növelni a pálya vonzerejét: a szlovákiai fizetéseket feltérképező Platy.sk portál szerint az alap- és középiskolákban tanítók tavalyi bruttó átlagbére 1206 euró volt, miközben a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagkeresete 1780 euróra rúgott, azaz a katedra mögött állók átlagbére 47,8 százalékkal maradt el. Azonban a Platy.sk szerint e különbség a visegrádi négyek csoportjában még mindig Szlovákiában a legkisebb, az idevágó adatok szerint Csehországban például 49,40 százalékkal maradtak el a pedagógusi keresetek, Magyarországon pedig egyenesen 78,80 százalékkal.
A szlovákiai képhez hozzátartozik, hogy az utóbbi években éves szinten mintegy 10 százalékos bérfejlesztés volt az ágazatban, sőt idén a januári 10 százalékos béremelést szeptembertől egy újabb 12 százalékos emelés követi. A tanári fizetés a legalacsonyabb bérszínvonalú kelet-szlovákiai megyékben tisztes megélhetést biztosít, azonban Pozsonyban már távolról sem, ezért nem véletlen, hogy a 2022-ben nyilvántartott 5900 betöltetlen állás fele éppen a fővárosra és vonzáskörzetére esett. 2022-ben az országos átlagbér 1304 euró volt, azonban Pozsony megyében 1599 euró, míg a legszegényebbnek számító keleti Eperjes megyében csak 1011 euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.