Nemcsak a közvélemény, az államfő is ellenzi a Dél-afrikai Turisztikai Ügynökség tervét, amely sajtóértesülések szerint évi 42,5 millió fontért (18,5 milliárd forint) a Tottenham Hotspur angol labdarúgócsapat felületein hirdetné az országot.
Nem gondoljuk, hogy ennyi pénz ilyen formában való elköltése indokolt lenne
– nyilatkozta az elnök szóvivője, Vincent Magnyewa, aki rögtön hozzátette: Cyril Ramaphosát egyelőre nem tájékoztatták az ötletről, ezért is kizárt, hogy a szerződés hivatalossá váljon a csütörtökön esedékes évértékelőjéig.
Az angol élvonalbeli bajnokságban, a Premier League-ben az ötödik helyen álló Tottenham szempontjából megérné az üzlet, hiszen 10 millió fonttal többet kapna a dél-afrikaiaktól, mint a jelenlegi azonos kategóriájú partnerétől, a Cinch online autókereskedő cégtől. Az összegért cserébe Dél-Afrika hirdetése megjelenne a mezek karján, a pályaszéli hirdetőtáblákon, az interjúfalakon, továbbá a csapat edzőtáborozna is az országban. Mégis elenyésző az ötlet támogatottsága.
A Dél-afrikai Szakszervezetek Szövetsége (COSATU) közleményben tiltakozott, kiemelve, hogy a közel 1 milliárd randos összeg több mint a harmada a turisztikai minisztérium által előirányzott éves hirdetési összegnek, miközben a szektor továbbra is nyögi a koronavírus-járvány utóhatásait.
„Ez egy téves, hiú projekt, ami mit sem segítene a szenvedő turizmusunkon, amely nemcsak a Covid hatásaitól, hanem az áramszünetektől és a bűnözéstől is sújtott – írta a COSATU . – Borzasztó, szinte rajzfilmbe illő ötletei vannak az állami szerveknek, amit bizarr módon egyes miniszterek is támogatnak. Dél-Afrikának természetes módon kéne kialakítania egy turisták számára vonzó környezetet, és nem eltapsolni a pénzt, amink nincs is! Ugyanaz a kormány, amely egy gazdag európai focicsapatot akar szponzorálni, idehaza ijesztő mértéken fagyasztotta be az ápolók, az orvosok, a tanárok, a rendőrök és más köztisztviselők fizetését, amin csak tovább ront az infláció.”
A Bloomberg jelentése szerint a dél-afrikai munkanélküliség harmadik negyedéve folyamatosan csökken, 2022 végére 32,9 százalékra esett, de még így is a harmadik legnagyobb a világon. Ezenfelül mindennaposak az áramkimaradások, ami miatt az elnök vészhelyzet kihirdetését is kilátásba helyezte, valamint nagy a vízhiány. Februárban lesz viszont dél-afrikai–orosz hadgyakorlat, amit a földrészen körutat tevő orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov jelentett be január végén.
A Dél-afrikai Turisztikai Ügynökség vezetője szerint azonban ezen feladatok a kormányzat más illetékeseire tartoznak, semmi közük az ő munkájukhoz. Themba Khumalo hozzátette: sajnálatos, hogy kiszivárogtak a szerződés részletei, de
az együttműködésből 88 milliárd randos bevételt várnak, aminek a nagyját az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából érkező turistáktól remélik.
2019-ben több mint 430 ezer brit látogatott az országba, ez a teljes forgalom 8,3 százalékát tette ki. Ráadásul a Tottenham révén nemcsak az angol meccsre járókhoz, hanem az egymilliárdosra becsült tévés közönséghez, illetve a csapat keretében található brazil, dél-koreai, francia, portugál, nigériai és svéd játékosok hazai rajongóihoz is eljutna Dél-Afrika hívó szava.
„2030-ra évi 21 millió külföldi látogatót kéne elérnünk, ami nem fog menni, ha az ismert módszerekhez nyúlunk, mert azok az ismert eredményekkel járnak… Ez szilárd üzleti terv, ami a külföldiek itteni befektetési hajlandóságára is hatása lenne” – folytatta Khumalo, megtoldva azzal, hogy a szintén londoni Arsenallal hasonló együttműködésben álló Ruanda 8 százalékos turisztikai növekedést mutatott fel.
Angliában amúgy is ömlik a pénz a sportágba, egy harmadik londoni egyesület, a Chelsea januárban megdöntötte az egy játékosért kifizetett brit rekordot, a tavaly nyári transzferidőszakkal együtt pedig több mint 200 milliárd forintot költött játékosvásárlásra, ami szintén csúcs. A Tottenham szempontjából tehát érthető a dél-afrikai terv támogatottsága.
Dél-Afrikában viszont a turisztikai ügynökség vezetőjének optimista nyilatkozata dacára három tag bejelentette a lemondását, a legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Szövetség felszólította a pénzügyminisztert, hogy ha alá is írják a szerződést, akkor se engedélyezze a kifizetést, a Dél-afrikai Turisztikai és Üzleti Bizottság igazgatója pedig kijelentette: nem az baj, ha a tervezett összeget a turizmusra költik, de máshogy kéne.
„A szektor sok szereplőjén lehetne segíteni ennyiből, hogy legalább a már meglévő vendégeket ki tudják szolgálni – mondta Tshifhiwa Tshivhengwa. Hozzátette: „a turisták ugyanis manapság nem olyan kellemes élményekkel távoznak, mint korábban. Hanem mit mesélnek el otthon? Hogy nem volt áram.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.