Hiába mondta ki az Európai Unió Bírósága, hogy a kontinentális (UEFA) és Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) immár nem tilthatja meg a csapatoknak, hogy csatlakozzanak az Európai Szuperligához, a legnagyobb klubokat már nem igazán érdekli a koncepció.
Az EUB csütörtöki határozata óta az angol, olasz és német bajnokság nagymenői sorra jelezték, hogy a döntés ellenére távol maradnak a Szuperligától. Elsőként a Premier League-ben szereplő Manchester United, majd városi riválisa, a Manchester City, végül a Tottenham, a Chelsea és az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságot jelenleg vezető Arsenal is arról számolt be, hogy maradna inkább a helyén.
Korábban úgy lehetett tudni, hogy a két Bundesliga-óriás, a Bayern München és a Borussia Dortmund is kész lenne belépni a Szuperligába, most azonban mindketten visszatáncoltak. Olaszországból az Inter Milan, valamint a Juventus (utóbbi az egyik utolsó tagja volt a szerveződés mellett továbbra is kitartó egyesületeknek) is visszakozott az EUB döntése ellenére. A Szuperliga-párti Real Madrid és Barcelona viszont továbbra is kitart.
A Szuperliga promócióját végző A22 Sports Management elnök-vezérigazgatója, Bernd Reichart a BBC Sportnak adott interjút.
Közölte, hogy a 2021-es kritikákból egy dolgot biztosan megfogadtak. Tudják, hogy elitista, kevés csapatos liga nem az, amire a nézők vágynak. Az új javaslat szerint a Szuperliga több divízióból állna, a férfiaknál három osztályba osztanának 64 csapatot, a nőknél pedig két divízióba 32-t. A meccsek ingyenesen követhetők lennének streamingen keresztül, a résztvevők pedig garantált bevételhez jutnának.
Lesz feljutás a felsőbb osztályokba és kiesés az alsókba, mivel ez szolgálja a sport igazi értékét. Természetesen nyitva hagynánk a kaput a nemzeti bajnokságok csapatai előtt. Ezt mindenképpen megszerveznénk a ligákkal és a klubokkal. Nyitottak és demokratikusak leszünk
– mondta Reichart, kiemelve, az a vágya, hogy a nemzeti bajnokságokban kiemelkedően teljesítő klubok is bejuthassanak a Szuperligába:
Gondoljunk csak a 2016-os Leicesterre, vagy idén a La Ligában szereplő Gironára, esetleg Németországban a Bayer Leverkusenre. Nagyszerű lenne, ha az ilyen csapatok egy elképesztő szezon után bejuthatnának a Szuperligába.
Szerinte a liga ellenzőinek 99 százaléka az állandó résztvevők rendszerét kifogásolta, ami látványosan szembe megy a sport valódi értékével. Az új elképzelés egy olyan nyitott rendszer lenne, ami kényelmesen futhatna a nemzeti bajnokságokkal párhuzamosan. A hétvége a nemzeti ligáké lenne, a hétköznapokon pedig a Szuperliga mérkőzéseit nézhetnék a rajongók.
Bár az EUB kimondta, hogy az UEFA és FIFA törvénysértést követett el, amikor szankciókkal fenyegette a Szuperligához csatlakozó klubokat, ez még nem jelenti azt, hogy zöld a lámpa az új bajnokság támogatói előtt. Az olasz és a francia kormány már tervezik, hogy jogszabályokkal akadályoznák meg, hogy a csapataik csatlakozzanak a Szuperligához, illetve Angliában is keresik a módját, hogy a legnagyobb klubokat távol tartsák az elképzeléstől.
Amennyiben azonban a csapatok Szuperligát akarnak, akkor nehéz lesz ellene bármit is tenni. Az EUB döntése ugyanis egy dolgot biztossá tett: mostantól a klubokat nem lehet fenyegetésekkel sakkban tartani, mert az sérti a versenyszabályokat. Így, ha a szervezőknek sikerül meggyőzniük a topegyütteseket a részvételre, nincs kizárva, hogy tényleg megvalósul a sorozat.
Ehhez pedig akár meg is lehet a támogatás olyan országok részéről, mint Katar, vagy Szaúd-Arábia. Utóbbi rendkívül sok pénzt fektetett abba, hogy európai szintű focit építsen fel, és bár sok sztárt meg tudtak szerezni, a közönség továbbra is inkább a kontinentális labdarúgás iránt érdeklődik. A szaúdi gárdáknak a népszerűség felé az jelenthetné az utat, ha sikerülne beszállniuk a Bajnokok Ligájába. Ez a problémát feloldhatná a Szuperliga, ami mögé, ha beállnak a közel-keleti olajországok, akkor lesz pénz bőven.
Ez viszont hosszú évekbe telhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.