BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Girona FC v FC Barcelona - LaLiga EA Sports

Spanyol kiscsapat keseríti a Manchester City életét – visszaüt a közös tulajdonos

Tulajdonosi átfedés a probléma gyökere. Ezért nem lehet tudni, hogy az angol Manchester City, illetve a spanyol Girona egyaránt indulhat-e ősszel a Bajnokok Ligájában – holott a saját bajnokságában mindkét labdarúgócsapat erre feljogosító pozícióban végez. A szabály betűje szerint az egyiket át fogják sorolni a második számú sorozatba, ám van már precedens arra, hogy elsikálható az ilyen összeférhetetlenség.

Mozgalmas időket él a Manchester City, hiszen nemrég még a Real Madriddal vívott a labdarúgó-Bajnokok Ligája (BL) negyeddöntőjében, a héten a Premier League (PL) aranyérméért csatázik, aztán lóg a levegőben az a 115 vádpont is, amivel ugyancsak a PL illette, és elvileg ősszel tárgyalnak róla. Ám a teendők listájára felkerült egy új tétel, amit pedig egy spanyol kiscsapatnak köszönhet. Pontosabban saját magának.

manchester city girona bajnokok ligája
A Manchester City egyik befektetése, a spanyol kiscsapat, a Girona remeklése okoz fejtörést / Fotó: AFP

Ez a spanyol kiscsapat a Girona, amely már biztosan olyan helyen végez a bajnokságban, ami ugyancsak BL-indulást ér. Tekintve, hogy a klub még néhány éve is a másodosztályban tengődött, most pedig beférkőzött a Real Madrid, a Barcelona és az Atlético Madrid közé, lenyűgöző a teljesítménye – sajnos mégis előfordulhat, hogy nem arathatja le a gyümölcsét, és nem indulhat a BL-ben.

Ennek az az oka, hogy akárcsak a Manchester City, a Girona is a City Football Group (CFG) tagja, magyarul legalábbis részben, de azonosak a tulajdonosaik. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szabályzatának 5-ös cikkelye márpedig úgy rendelkezik: 

Nem indulhat azonos nemzetközi kupasorozatban olyan csapat, amelynek életére jelentős hatással van egy másik csapat tulajdonosa.

Ez így az alaptétel, amihez persze számos kitétel és kiskapu társul.

Mi rangsorol a Manchester City és a Girona között?

A szabály részletezi, hogy milyen átfedések tiltottak, azaz mivel és mi felett nem rendelkezhetnek egy klub tulajdonosai egy másik klubban:

  • a másik klub részvényesei/tagjai szavazati jogának többségével,
  • a másik klubban azzal a joggal, hogy kinevezzék az adminisztrációval, menedzsmenttel vagy felügyelettel kapcsolatos részleg bármely tagját,
  • olyan megállapodást kössenek a másik klub bármely részvényesével/tagjával, hogy az ő jogaikat gyakorolva egyedül dönthessenek,
  • bármilyen formában döntő hatással legyenek a másik klub döntéshozatalára.

Ha bármely kikötésnek nem felelnek meg az érintett (rész)tulajdonosok, akkor az egyik klubot nem engedik indulni ugyanabban a sorozatban. Az is világosan le van írva, hogy ilyen ütközés esetén milyen kritériumrendszer szerint választják ki azt a csapatot, amely maradhat a sorozatban. 

A City még az Arsenallal is versenyez – természetesen a Premier League-ben / Fotó: AFP
  • Az első tényező a magasabb bajnoki helyezés: tehát, ha a Girona marad a spanyol bajnokság harmadik helyén, akkor a Citynél az előny, mivel bizonyosan az első kettőben végez az angol ligában. 
  • Ha netán azonos helyezéssel zárnának, akkor a bajnokságok úgynevezett UEFA-együtthatója rangsorolna, ebben pedig előrébb áll az angol Premier League a spanyol La Ligánál, úgyhogy megint csak a City a kedvezményezett. 
  • Amennyiben pedig a Girona tényleg nem indulhat a BL-ben, akkor a sorban következő, második számú európai kupasorozatba, az Európa-ligába (El) kerül át.

Ám mennyire valószínű, hogy így lesz?

Megvannak a kiskapuk

Nos, egyelőre nem tudni.

A 2013-ban létrehozott CFG-nek Melbourne-től kezdve Mumbaion át New Yorkig 13 klub a tagja – ebből kettő nyilván a szakmailag és anyagilag is sikeres Manchester City, illetve a Girona. 

A City tulajdonosai 2017-ben vették meg a spanyol élvonalba akkor feljutó Girona 44,3 százalékát. Ugyanekkora hányadot birtokolt Pere Guardiola, aki a City edzőjének, Pep Guardiolának a testvére. 

Azóta ráadásul a City tulajdonrésze 47 százalékra nőtt, Pere Guardiola viszont a saját része kétharmadát eladta a bolíviai Marcelo Claurénak.

A Gironának már az idegenbeli meze is hasonlít a City színeire / Fotó: AFP

A lényeg azonban a City tulajdonosainak 47 százalékos részesedése a Gironában, továbbá, hogy az egész értelme, hogy az angolok Spanyolországban is nevelgetnek olyan játékosokat, akiket például a tengerentúlról vettek. Fiatal brazilok így szokhatnak hozzá az európai stílusú és magasabb színvonalú versenyhez, mielőtt a Citynél a mély vízbe dobnák őket. 2016 óta 16 játékos mozgott a két csapat között, ami nyilvánvaló szakmai és vezetői összehangoltságot is igényel, ez pedig már beleütközhet az UEFA szabályrendszerébe.

Na de akkor mi lehet a kiút?

Hogy jön a képbe Gulácsi Péter és Willi Orbán?

Leginkább az, hogy az illetékesek módosítanak a „másik klub”, jelen esetben a Girona tulajdonosi szerkezetén, illetve személyzeti felépítésén: magyarul x embernek ki kell kerülnie a pikszisből, legalábbis névleg.

Minderre van is precedens, mert a CFG-hez hasonló Red Bull-focicsoport csapataiból kettő, az osztrák Salzburg, illetve a Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal felálló német Leipzig vonatkozásában már megesett, hogy azonos sorozatban indultak volna: 2018-ban még játszottak is egymással az El-ben.

Ez úgy lehetséges, hogy az UEFA vonatkozó szerve, a CFCB (Club Financial Control Body) megvizsgálta a helyzetet, majd a javaslata nyomán a klubok módosítottak a működésükön, ezután pedig az UEFA megadta a rajtengedélyt mindkettőnek. 

Hasonlóan jártak el tavaly az ugyancsak tulajdonosi összeköttetésben álló portugál Guimaraes és az angol Aston Villa, illetve az angol Brighton és a belga Union SG esetében. 

Ott is látványosan szét kellett választani a működéseket, megszüntetni például az anya- és fiókcsapat közti játékosmozgást, valamint a közös adatbázisokat.

Ilyesmi várhat a Manchester Cityre és a Gironára is, és akkor mindkettő BL-ezhet ősszel – a CFG nagy örömére.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.