Az eNET 2018 májusában kérdőíves kutatással mérte fel a leendő informatikusok szakmai gyakorlattal, karrierrel kapcsolatos elképzeléseit, várakozásait.
A válaszadók 12 százaléka még idén, legnagyobb része (több, mint 57 százalékuk) várhatóan 2019-ben vagy 2020-ban fog végezni. Majdnem 18 százalékuk 2021-ben fejezi be előreláthatólag a tanulmányait. 7 százalékuk pedig még nem tudja, hogy mikor fog végezni.
A válaszadók több, mint 21 százaléka már dolgozik valamilyen munkaviszonyban és további 6 százaléknak folyamatban van a munkába állása,
mindez részben ellentmond annak a közkeletű iparági vélekedésnek, hogy az informatikus hallgatók túlnyomó többsége már tanulmányai közben elhelyezkedik.
Több, mint felük (52 százalék) állította azt, hogy jelenleg nem dolgozik, de szeretne programozóként dolgozni. A munkaviszony tekintetében a legtöbben főállásban, bár részmunkaidőben dolgoznak, de sokan teljes munkaidőben vagy mellékállásban, esetleg alkalmi jelleggel. A válaszadók 17 százaléka ugyanakkor nem szeretne programozóként elhelyezkedni.
A válaszadók több, mint 44 százaléka 1 éven belül tervezi a szakmai gyakorlatát. 31 százalékuk már volt vagy éppen a megkérdezés idején volt gyakorlaton.
A megkérdezettek több, mint ötöde (21 százalék) játékfejlesztő szeretne lenni, amivel ez tűnik a leginkább kívánatos területnek a hallgatók körében.
További szimpatikus elhelyezkedési területek az informatikusok számára még a mobilfejlesztő, IoT fejlesztő, hálózatmérnök, tesztmérnök és webfejlesztő. Kevésbé vonzó szakmák a megkérdezettek között a projektmenedzser, IT menedzser, oktató/tanár, gazdaságinformatikus, adatelemző, adatbiztonsági szakember, adatbányász vagy adatbázis fejlesztő. Az informatikusok kicsit több, mint negyede (28 százalék) nem tudja még, hogy mivel szeretne foglalkozni.
A kutatás 18 hazai felsőoktatási intézmény és 1122 informatikus hallgató részvételével zajlott. A megkérdezettek közül a legnagyobb arányban a gazdaságinformatikusok és a mérnökinformatikusok képviseltették magukat, 37 százalék illetve 26 százalékban. Ezt követte a programtervező informatikus szak 18 százalékkal. Nagyon kis elemszámban válaszoltak még az informatikus könyvtáros, animáció és üzemmérnök-informatikus szakok hallgatói, ezen képzések kisebb létszámmal indulnak és csak néhány helyszínen folynak hazánkban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.