A digitális megoldások bevezetése és alkalmazása, a hagyományos üzleti folyamatok új alapokra helyezése és az ehhez kapcsolódó szervezeti átalakítás ma a cégek életében az egyik legnagyobb kihívás. A Grant Thornton LLP által a közelmúltban közzétett kutatás rámutat arra is, hogy a pénzügyi vezetők több mint kétharmada, 69 százaléka tervezi növelni befektetéseit olyan technológiák területén, amelyek gyorsítják az üzleti változás folyamatát. Körülbelül 40 százalékuk tervez több mint 10 százalékos növekedést a következő 12 hónapban.
Ennek a gyors iramú költekezésnek a motorja egyértelműen a verseny.
A kutatásban részt vevő pénzügyi vezetők 41 százaléka úgy érzi, hogy a digitális átalakulásba való befektetés olyan versenyelőnyt biztosít cége számára, mellyel képes megkülönböztetni magát a piacon. A kutatásban ugyanakkor az a tendencia is tetten érhető, hogy a CFO-k (azok a felső vezetők, akik felügyelik az egész társaság pénzügyi tevékenységét) napjainkban egyre fontosabb szerepet játszanak a technológiával kapcsolatos döntések befolyásolásában és a jövőbeni lehetőségek kiaknázásában.
A kutatás jelentős különbséget tárt fel a vezetők legfontosabb befektetési prioritását illetően is. „Miközben a digitális átalakítást eredetileg a költségcsökkentés és a szervezeti teljesítmény növelése iránti igény vezérelte, a jövőbeli befektetések a stratégiai lehetőségek kiaknázása irányába tolódnak majd el. Ezeknek a befektetéseknek kiemelt szerepük lesz például az ügyfélélmény és -tapasztalat javításában” – mondta Srikant Sastry, a Grant Thornton tanácsadói szolgáltatások üzletágának vezetője. A digitális transzformációra való kiadások megtérülésének a mérése ugyanakkor problémát okozhat. A megkérdezett vezetőknek csupán a 12 százaléka gondolja úgy, hogy rendelkezésére állnak a megfelelő pénzügyi mérőszámok, amelyek kifejezik az IT-befektetések sikeres megtérülését.
A felmérésből az is kiderül, hogy az új technológiák alkalmazásával akár azonnali előnyökhöz is juthat a vállalat egyes területeken, hiszen az automatizálás középpontjában alapvetően a műveletek egyszerűsítése és a tőke felszabadítása áll.
A válaszadó vezetők szerint a legnagyobb fejtörést a megfelelő képességekkel és képzettséggel rendelkező alkalmazottak bevonzása és megtartása okozza. A megkérdezettek több mint fele (52 százaléka) a meglévő kollégák átképzésében, átcsoportosításában gondolkozik, és csupán 20 százalékuk tervezi új munkatársak felvételét, további 17 százalékuk pedig harmadik félnek történő kiszervezéssel akarja biztosítani a technológiailag képzett munkatársak rendelkezésre állását. Az eredmények egyértelművé tették, hogy a pénzügyi vezetőknek több felelősséget kell vállalniuk, és jobban meg kell ismerniük az átalakuló technológiákat, valamint szorosabb együttműködésre van szükségük az informatikai vezetőkkel is.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.