A Nordtelekom pénteken tette közzé tavalyi éves konszolidált pénzügyi beszámolóját, a teljes átfogó jövedelem soron 123,2 millió forint veszteség szerepel. Az újabb veszteséges év aligha keltett meglepetést, hisz a társaság „angliai sztorija” évek óta a brexit árnyékában sínylődik. Még 2018-ban vették meg a Pine Telecommunicatons Ltd.-t, és alapították meg a Nord General Services Ltd.-t, hogy mobilszolgáltatást nyújtsanak az Egyesült Királyságban élő magyar és lengyel ügyfeleik számára. Az angliai leánycégek korábban a brexitre vártak, most pedig arra, hogy miként alakulnak majd az Európai Unió területén már eltörölt roamingdíjak a jövőben Angliában.
Annál feltűnőbb, hogy a könyvvizsgáló nem nyilvánított véleményt a társaság 2020. december 31-i fordulónapra a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok szerint készített konszolidált pénzügyi kimutatásairól.
A könyvvizsgálói véleménynyilvánítás megtagadásának az az alapja, hogy a Pine pénzügyi kimutatását vizsgáló komponens auditortól bekért dokumentumoknak csak egy részét kapták meg, s így a könyvvizsgáló nem tudott meggyőződni arról, hogy a konszolidációhoz szolgáltatott adatok nem tartalmaznak-e lényeges hibás állítást, továbbá a pénzügyi kimutatásokban szereplő lényeges egyenlegek létezéséről, pontosságáról sem tudott meggyőződni.
Így például a komponens könyveiben kimutatott 110 millió forint értékű, „directors” elnevezésű kötelezettség kapcsán sem kapott a könyvvizsgáló alátámasztó dokumentációt. Emellett a Nordtelekommal szemben kimutatott 19 millió forint kötelezettség értéke eltér az anyavállalat könyveiben kimutatott összegektől, melynek tisztázása nem történt meg, és a 2020. évi átfogó jövedelemkimutatás szerinti 21 millió forintos veszteség tételeihez sem kapott a könyvvizsgáló alátámasztást.
A könyvvizsgáló szavaiból az derül ki, hogy gyakorlatilag nem értékelhető a Pine leánycég hatása a Nordtelekomra. Ennél is súlyosabb az egyedi jelentésbe foglalt könyvvizsgálói visszautasítás, ahol már
a társaság vagyonának felelős kezelését is megkérdőjelezi a könyvvizsgáló, hangsúlyozva, hogy az ügyletek gazdasági racionalitásáról, valódiságáról és teljeskörűségéről sem tudott meggyőződni, mivel jelentős ügyletek történtek olyan cégekkel, melyeknek az igazgatótanács és auditbizottság tagjai fő tulajdonosai, vezető tisztségviselői.
A kapcsolt ügyletek nyomán pedig jelentős veszteségek keletkeztek, így a befektetői érdekek sérülhettek. A társaság a saját működését nem tudja finanszírozni, saját tőkéje a jegyzett tőke kétharmada alá csökkent.
A Nordtelekom április végi igazgatótanácsi ülése közgyűlési jogkörben döntött arról, hogy a tőketartalékból 349,1 millió forintot helyezzenek át az eredménytartalékba, a negatív mérleg javítására.
Egyúttal felhatalmazta magát az igazgatótanács, hogy az alaptőkét öt éven belül legfeljebb 250 millió forinttal bármely módon felemelje, s ezzel összefüggésben a jegyzési elsőbbségi jogot korlátozza vagy kizárja.
Nem szavazta meg az igazgatótanács az alaptőke leszállítását oly módon, hogy a részvények 10 forintos névértékét 7 vagy 6 forintra csökkentsék. A cég kérdéseinkre lapzártánkig nem reagált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.