Tavaly az európai uniós állampolgárok 1,2 milliárd alkalommal utaztak turisztikai céllal, túlnyomó többségében az Európai Unió határain belül, gyakran saját országukat sem elhagyva. Az utazások mindössze 6 százaléka irányult az európai közösségen kívüli úti célokra az Eurostat szerint, az európaiak tehát – úgy látszik – ragaszkodnak az EU-s célpontokhoz.
Az uniós turisták 2017-ben összesen 3,1 milliárd éjszakát töltöttek el a 28 tagország valamelyik szálláshelyén, ez 5,2 százalékos bővülés az egy évvel korábbihoz képest.
Ennek felét a belföldi turizmus adja, a vendégéjszakák 52 százalékát ugyanis hazai szálláshelyeken töltik az európaiak. Az éjszakák harmadát (35 százalék) uniós utazók töltik más uniós tagállamokban, ez mintegy egymilliárd éjszakát jelent. Különösen a német és a brit turisták élvezik az unión belüli utazást, a más EU-tagországban eltöltött minden harmadik éjszaka hozzájuk köthető. Az EU-n kívülről érkező turisták a vendégéjszakák mindössze 13 százalékát teszik ki.
A belföldi turizmus súlya Lengyelországban, Romániában és Németországban a legnagyobb, ezekben az országokban ötből négy éjszakát a hazai pihenni vágyók töltik el.
Igazi nemzetközi turistacélpontnak számít ugyanakkor Ciprus, Málta, Horvátország és Luxemburg, itt a belföldi turisták még a szálláshelyforgalom tizedét sem adják, de Görögországban is csupán a forgalom ötödét adják a hazai üdülők.
A máltai turizmus támaszkodik leginkább az uniós tagországokból érkező külföldi pihenőkre, ugyanis a vendégéjszakák 84 százalékát más EU-országok állampolgárai foglalják.
Az EU-s országok közül Lengyelországban (6 százalék) és Romániában töltik a legkevesebb időt az unión kívülről érkező utazók, a legtöbbet pedig Cipruson (36 százalék).
Magyarországon a belföldi turizmus valamivel még mindig valamivel meghatározóbb az Eurostat adatai szerint, a szálláshelyforgalom kicsivel több mint felét a magyarok adják, az unióból érkező turistákra három vendégéjszakából egy jut, az EU-n kívüli turisták által eltöltött idő mintegy 15 százalékot tesz ki.
Az Eurostat adatai szerint a magyarországi szálláshelyeken tavaly 31,6 millió vendégéjszakát töltöttek el, ami az uniós forgalom valamivel több, mint egy százaléka.
Az idei év első nyolc hónapjában több mint 22 millió vendégéjszakát regisztrált Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), ez 4 százalékos bővülést jelent az előző év azonos időszakához képest. A külföldi vendégek 3,1 (10,7 millió), a belföldi vendégek 4,8 százalékkal több (11,3 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
Budapest népszerűsége töretlen, a turisztikai forgalom mintegy harmadát a magyar főváros adja: idén január és augusztus között a Budapesten eltöltött külföldi vendégéjszakák száma meghaladta a hatmilliót, 2 545 025 külföldi vendég összesen 6 070 093 vendégéjszakát töltött el a fővárosban a KSH adatai szerint. A fővárosi külföldi és belföldi vendégforgalom megközelítette a hárommilliót az első nyolc hónapban, a vendégéjszakák összesített száma pedig közel jár a hétmillióhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.