A légi utasforgalom robbanásszerű növekedése hozzájárult az angolul overtourismnak nevezett, azaz a trendi turisztikai desztinációkat valósággal letaroló túlzott turizmus, a túlutaztatás kialakulásához – írta a napokban Eric Heymann, a Deutsche Bank elemzője a Finews.first című online gazdasági folyóiratban. A légi forgalom gyors ütemű növekedését jelzik az IATA (Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség) adatai is. Eszerint
2003-tól 2018-ig a légi árufuvarozás mintegy 180 százalékkal, a légi utasszállítás pedig több mint a 2,5-szeresére nőtt. Az utóbbi azt jelenti, hogy az elmúlt másfél évtizedben átlagosan 7 százalékkal gyarapodott évente a légitársaságok utasforgalma.
Az első pillantásra örvendetes fejlődés egyaránt köszönhető a háztartások javuló jövedelmi helyzetének és a repülőgép-menetjegyek régóta csökkenő árának. Néhány évtizede a repülés még luxus volt, ma viszont az egyre szélesedő globális középosztály számára természetessé vált.
A legnagyobb, 10 százalék feletti növekedés 2014 és 2017 között a közel-keleti régióban volt, de 8,5 százalékkal lendült fel ekkor az ázsiai–csendes-óceáni térség forgalma is. Az európai valamivel a világátlag alatt bővült, az észak-amerikai pedig 3 százalékkal növekedett. Jellemző az is, hogy a nemzetközi légi forgalomban végbement jelentős kapacitásnövelés (több repülőgépet állítottak forgalomba) ellenére a légi utasszállítás globális foglaltsági mutatója az elmúlt 15 év alatt 10 százalékponttal 81 százalékra nőtt. A tendencia folytatódhat, hiszen noha a légitársaságok költségszintje újbban nőni kezdett, a kemény verseny mégis kizárja, hogy általános áremelésekre kerüljön sor.
A légi utasszállítás bővülése és a túlutaztatás közötti összefüggés tagadhatatlan, hiszen 2018-ban például a fapados légitársaságok az összes turistaút 30 százalékát bonyolították le, 2011-ben még csak a 24 százalékát.
A túlutaztatás kialakulásában persze szerepet játszanak azok az online portálok is, amelyek a magánszállásokat kínálják. Emiatt sok helyen kilőttek az ingatlanárak, ami szűk keresztmetszetet rajzolt a helyi ingatlanpiacon. A tengerpartokon nehezen tolerálják a tömegesen partra szálló és a szárazföldön keveset költő, hajóval érkező turistákat is.
Az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) szerint a turistaérkezések száma világszerte jelentősen nőtt, az 1995-ös 600 millió 2017-re elérte az 1,3 milliárdot.
Összesen csupán háromszor csökkent a számuk 23 év alatt, az USA elleni terrortámadás miatt 2001-ben, a Kínából induló SARS-járvány nyomán 2003-ban, és a gazdasági világválság következtében 2009-ben.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.