A turizmust ahogy az egész világon Európában is drasztikusan sújtotta az új koronavírus megjelenése, így idén augusztusig az EU tagállamaiban átlagosan a vendégéjszakák fele maradt el a tavalyi számokhoz képest, éppen így volt ez a Magyarországi kiruccanások esetében is – mutat rá az Eurostat friss felmérése.
A héten publikálta az Európai Unió statisztikai hivatala a kontinensen történt utazásokról gyűjtött adatait a nyár végéig vonatkozóan. Ezekből az látszik, hogy az idén a nyári szezon befejeztéig
közel 1,1 milliárd vendégéjszakát mértek az Európai Unió országaiban, ami a 2019-es év utazásainak csupán a felét teszi ki,
hasonló volt a helyzet Magyarországon is, ahol a tavalyihoz képest 13,7 millió vendégéjszaka maradt el, ami majdnem 52 százalékos visszaesés.
Az európai turizmusnak egyértelműen a május és az április hónapok voltak a legfájdalmasabbak, ekkor ugyanis 90-95 százalékban leállt mindennemű utazás a járvány első hullámának megfékezése okán.
Ugyanakkor egész nyáron egy folyamatos és kitartó javulás volt megfigyelhető a kontinensen megtett utazások számában:
míg júniusban tízből hét út elmaradt, ez az arány fokozatosan az összes utazás harmadára zsugorodott augusztusra Európában.
Hasonló mértékben sújtotta a magyar turizmust is a a globális krízis, ahogy ezt a következő diagram a Magyarországon eltöltött vendégéjszakák számával szemlélteti is.
Az idei év mindenképpen ígéretesen indult a hazai turizmus számára, hiszen az első két hónapban még bővült is a vendégéjszakák száma. Tavasszal azonban az egész világon végigsöprő világjárvány betette a kaput a vendéglátásnak, így például április hónapban amikor a tavalyi utazásoknak csupán a 3 százaléka valósult meg.
Ugyanakkor az uniós trendeknek megfelelően hazánkban is éledezni kezdett a turizmus a nyári szezonban, a júliusban mért drasztikus 75 százalékos visszaesés után, augusztusban már csak minden harmadik(33 százalék) vendégéjszaka maradt el a 2019-es számokhoz mérten.
Az uniós hivatal kimutatásából azonban az vendégéjszakák belföldi és külföldi utazók bontásában is vizsgálhatóak, amiből egyértelműen látszódik, hogy a járvány miatt a külföldről hazánkba érkezők vendégek száma zuhant a mélybe, míg a belföldi turizmus a nyáron a tavalyihoz képest kisebb mértékben csökkent.
A diagram alapján Magyarországon számottevő visszaesés volt megfigyelhető nyáron mind a hazai mind a külföldről érkező turisták számában:
Mindenképpen érdekes még, hogy szeptemberben ugyan a külföldi utazásokból már több mint minden tizedik(91 százalék) elmaradt hazánkban, addig a belföldi utazásokban mért visszaesés folytatva a javuló tendenciát majdnem 20 százalékosra zsugorodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.