A pandémia miatt rendszeresen két bázishoz, az egy, illetve két évvel korábbi forgalomhoz viszonyítva közli a KSH a kereskedelmi szálláshelyek októberi számait, folyamatosan tükrözve azt, hogy a pandémia előtti és a már a pandémia által meghatározott időszakhoz képest hogy alakult a helyzet. Eszerint a vendégéjszakák száma 2020 októberéhez képest 79 százalékkal nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 31 százalékkal csökkent.
Az októberi szálláshelyi bevétel a tavalyinak több mint a duplája, 37 milliárd forint volt,
ami 4,2 százalékkal meghaladta a pandémia előtti időszak szintjét.
Több mint 20 százalékkal nőtt a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken, a szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma, és 23 százalékkal a vendégeké októberben 2020 azonos hónapjához viszonyítva. Ugyanakkor 10 százalékkal elmaradt a Covid-19-járvány kitörése előtti, 2019. októberi értéktől a belföldi vendégforgalom. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma éves alapon több mint hat és félszeresére, a vendégek száma nyolc és félszeresére emelkedett, de a növekedés relatív, a bázis nagyon alacsony a járványügyi korlátozások bevezetése, az országhatárok tavaly őszi lezárása miatt.
A pandémia előtti időszak, azaz 2019 októberéhez mérten azonban 48 százalékkal kevesebb külföldi vendégéjszakát jelentettek a szálláshelyek.
A belföldi vendégéjszakák 77 százalékát szállodákban töltötték, számuk az egy évvel korábbihoz viszonyítva 25 százalékkal emelkedett. A panziókban 7,4 százalékkal volt magasabb a forgalom, a közösségi szálláshelyeken pedig közel másfélszeresére nőtt, utóbbi főként a nagyobb szabású rendezvények szervezésével magyarázható. Az üdülőháztelepeken 8,6, a kempingekben 23 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak, mint tavaly októberben. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt, ahol a belföldi vendégéjszakák valamivel több mint ötödét regisztrálták.
Mindeközben a szálláshelyekre érkezett 265 ezer külföldi vendég összesen 694 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek 85 százaléka szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma hétszeresére bővült 2020 októberéhez képest. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldi vendégéjszakák 61 százalékát regisztrálták.
Októberben az összes bruttó árbevétel folyó áron 109 százalékkal 37 milliárd forintra növekedett,
Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken a tavalyinál 2,5 százalékkal többet, összességében 2,6 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok. Az októberi összes vendégéjszaka 60 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.
Január és október között az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 3,1 százalékkal kevesebb, összesen 13 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 3,3, a külföldiek 2,4 százalékkal kevesebb (9,2, illetve 3,6 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Mint emlékezetes, májusig a szálláshelyek nem fogadhattak szabadidős turistákat, csak üzleti, illetve hivatalos céllal érkező vendégeket.
Az év első tíz hónapjában a kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 4,2 százalékkal emelkedve 234 milliárd forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.