Harminc év alatt, 2023-ra érte körbe a Balatont az a 203 kilométeres kerékpárút, aminek az egyharmada természetes környezetben fut, a többi pedig településeken belül halad, és mindvégig ki van táblázva.
A tókerülő kerékpáros útvonal környéki attrakciókat és szolgáltatásokat naprakészen bemutató BB365 mobiltelefonos applikáció csak az első lépése volt annak a komplex projektnek, amely ma már kitáblázott útvonalakat, kerékpár- és sportszerkölcsönzőket, valamint szervizhálózatot és kerékpármentő szolgáltatást is magában foglal.
A balatonbike365.hu címen elérhető weboldal és a BB365 mobiltelefonos applikáció a rendszer információs része, amihez a Balatonbike365 Nonprofit Kft. és egy helyi szolgáltató, a BalatonBikeTours „egyesített”, 530, túlnyomóan elektromos rásegítésű kerékpárból álló eszközparkja is csatlakozik.
Az együttműködés mindkét fél számára hasznos, a nonprofit kft. adja az eszközpark egy részét, az épületeket, a táblákat és üzemelteti a weboldalt és az applikációt, támogatja a túravezető képzést, a helyi vállalkozás pedig a kerékpárállomány másik felét és a humán erőforrást biztosítja, vagyis az infrastruktúrát üzemelteti.
Januártól márciusig megduplázódott, áprilisban már megtriplázódott a tavaly kikölcsönzött kerékpárok száma, és időközben betelt a negyedik kerékpáros túravezetői tanfolyam is
– sorolja az első év eredményeit Princzinger Péter, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) elnöke, a nonprofit társaság alapítója. Hozzáteszi: az e-bike iránti érdeklődés ma már olyan intenzív, hogy többségében elektromos üzemű kerékpárokat kölcsönöznek.
Az e-bike megjelenése olyan áttörést hozott a kerékpáros turizmusban, ami korszakváltást jelent.
Az elektromos rásegítésnek köszönhetően ugyanis minden korábbinál többen vállalkoznak hosszabb-rövidebb túrákra, hiszen így nem jelentenek akadályt a kondícióbeli különbségek. Különösen hasznos ez a Balaton-felvidéken, a Keszthelyi-hegységben és a Somogyi-dombságban, ahol a lenyűgöző panorámáért helyenként komolyabb emelkedőket kell leküzdeni. Az e-bike minden irányban kiszélesítette a potenciális vendégkör korhatárát, így a kisgyerekesek és az idősek is egyre nagyobb számban kapcsolódnak be a kerékpáros turizmusba.
Pontos, illetve átfogó adatok nincsenek, de a Bahart járatain eladott kerékpárjegyek, a kibérelt kerékpárok száma és a Balatoni Bringakör forgalomszámláló berendezéseinek adataiból ítélve évente legalább 200 ezren tekernek kerékpáron a Balaton térségében. Újdonság a környéket behálózó 800 kilométeres útvonalhálózat, ami önállóan körbetekerhető útvonalakat is magában foglal.
Az attrakciók és mindenféle szolgáltatás ingyen csatlakozhat a BB365-höz, egy jelentkezési lap kitöltése után felkerül a térképre – hangsúlyozta Princzinger Péter. A lehetőséggel már több mint négyezren éltek, őket 30 kategóriába rendezték az adatbázisban.
Bár a legtöbben még most is július-augusztusban indulnak körbetekerni a Balatont, pedig a kerékpározásra a tavaszi és az őszi hónapok a legalkalmasabbak
– hangsúlyozta az MTSZA elnöke.
A két hónapos balatoni főszezon megnyújtására a kerékpáros turizmus az egyik legjobb lehetőség.
Ráadásul a kerékpározás félnapos vagy egy-két napos programként is belefűzhető egy többnapos balatoni tartózkodásba. A BB365 és a BBT közös szolgáltatása emellett a szállodákba kiszállított kerékpárokkal, a teljes biztonságot jelentő szerviz- és kerékpármentő szolgáltatással jó irány ahhoz, hogy az eddigi exponenciális növekedést a további időszakokban is megismételjék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.