Jó hír a síelni készülőknek, hogy a tavalyi 10 százalékot is meghaladó áremelkedések után az idei drágulás 4-5 százalékos a szállások és síbérletek árában, kivéve, ahol nagyszabású fejlesztéseket adtak át – összegezte a szezonnyitás tapasztalatait a VG Óperencia podcast legfrissebb epizódjában Puskás Péter, a Cartour Europe ügyvezetője.
A szakember elmondta, hogy az utóbbi években Szlovákiában és Szlovéniában is sokat költöttek a síterepek fejlesztésére, a kabinos és ülőliftek korszerűsítésére, építésére és modern wellness-szállások fejlesztésére. A szálláskapacitás bővülése azonban nem járt együtt az árszint stagnálásával, miután a kereslet növekszik, az új piaci szereplők között pedig sok a felső kategóriás, amely magas minőséget képvisel, tehát nem olcsó.
A magyarok által leginkább látogatott közeli síparadicsomok közül az ausztriaiak a legdrágábbak, melyek stabilan – és régóta – a legmagasabb minőséget, illetve a legjobban kiépített infrastruktúrát nyújtják.
A szlovák és szlovén sípályákon és környékükön is sok beruházás valósult meg, akik régen jártak ezeken a helyeken, nagy változásokat tapasztalhatnak már néhány év után is.
A tavalyi szezon már nagyon forgalmas volt, de az előző két telet a Covid miatt kihagyni kényszerültek a síterepek, ennek hatásai még most is érezhetők:
A liftkezelőket még most sem sikerült teljes létszámban pótolni, és lasszóval fogják az embereket a vendéglátásban, még a szálláshelyek üzemeltetőit is.
Szlovéniában is egyre több az ázsiai vendégmunkás a síterepeken, de őket csak a vendégektől elzárt részeken tudják igazán foglalkoztatni a helyi és az angol nyelv ismeretének hiánya miatt.
Szlovénia – akárcsak Szlovákia – az árak miatt is izgalmas a magyarok számára, Ausztria ellenben közeli és jobb infrastruktúrával rendelkezik, azonban mind a szállások, mind a síbérletek terén drágább. Nincs ez másként távolabb, például Svájcban és Olaszországban sem. Franciaország viszont jó áron elérhető, de oda síelni csak hosszú autózással vagy repülővel, illetve a síterepekhez közlekedő hosszabb tranzittal lehet eljutni, ezért nem vonz innen tömegeket.
„Aki most gondolkodik azon, hogy síelni menjen, még talál helyeket, de egyre nehezebben” – jegyezte meg Puskás Péter.
A rutinosak ugyanis már elutazáskor lefoglalják következő évi síelésük időpontjára a szállást, miközben az iskolai sítáborok dátumai csak szeptemberben, októberben fixálódnak.
Ma már majdnem minden síterepen van magyar nyelvű síoktató, ami nemcsak a gyerekeknek fontos, hanem a kezdő és újrakezdő felnőtteknek is, hogy személyre szabott oktatást kapjanak az anyanyelvükön.
Az oktatás ára óránként 30 eurótól indul.
A Cartour Europe ügyvezetője szerint rendkívül jó az ellátás a külföldi, de még a hazai sífelszerelés-kölcsönzőknél is, öt napra 100-150 euróért jó minőségű, karbantartott felszerelést lehet bérelni.
Nagyon népszerűek az iskolai sítáborok, most a hatnapos, ötéjszakás, ellátást, szállást és síbérletet is tartalmazó csomagban 100–500 ezer forint között mozognak az árak Szlovéniában és Szlovákiában. Sokan a családi síelést összekapcsolják az egyik gyerek sítáborával, mert egyre több síterep alkalmas a különféle életkorú gyerekekkel és családtagokkal érkező baráti társaságok, családok teljes kiszolgálására.
A beszélgetést itt lehet meghallgatni:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.