Ibiza, Mallorca, Menorca és Formentera négyese alkotja földközi-tengeri spanyol Baleár-szigeteket. Ezeken, de főként Ibizán, annyira elszálltak az árak, hogy egyre több dolgozó szorul ki a lakóingatlanokból autókba és sátrakba élni. Az ördögi kör pedig beindulni látszik: kialakult lakhatási válság pedig már a helyi turizmust veszélyezteti, ami miatt kialakult a lakhatási válság.
Nem csak a turizmus a ludas a kialakult helyzetben. A magas kamatlábak és a közelmúltban kialakult megélhetési válság sok spanyolt visszatartott az ingatlanvásárlástól, ami megnövelte a keresletet a bérlakások iránt, ami pedig felhajtotta a bérleti díjakat is. Ráadásul a kereslethez képest túl kevés ingatlan épül Spanyolország-szerte, így az egész állam területén jellemző az áremelkedés.
A Baleár-szigeteken a bérleti díjak csak az elmúlt évben átlagosan 18 százalékkal emelkedtek, míg országos átlag 12 százalék. Mivel pedig Ibiza egy kis területű turisztikai központ, a külföldiek megjelenése ott felerősítette ezt a jelenséget. A mindössze 160 ezer lakosú Ibiza tavaly közel négymillió turistát fogadott, ami új rekordot jelent.
Egyes ingatlanokért 40-50 százalékkal többet kértek az elmúlt évben a szigeten. Egy egyágyas szoba bérleti díja 700-1 000 euróba, míg egy lakásé legalább 1 500 euróba kerül.
Nem csoda tehát, hogy sokan lakás helyett autóban élnek. Például az ibizai polgári rendőrség képviseleti szervének, az IGC-nek is 3-4 tisztviselője járműben lakott tavaly. Daniel Granda, a helyi bérlőket képviselő Sindicato de Inquilinas de Ibiza y Formentera szóvivője szerint az ilyen helyzetek egyre gyakoribbak.
Sokan elég nyomorúságos körülmények között végzik. Lassan nyomornegyedeket látunk szerte a szigeten
– mondta a BBC-nek, majd hozzátette, hogy a normális életet lehetővé tevő lakhatás nélkül a helyiek kiszorulunk a szigetről.
Röviden: nem. Ibiza városában, a sziget fővárosában, a munkanélküliség alig 5 százalék, ami kisebb a madridi 8 százaléknál és az andalúziai régió fővárosa, Sevilla 19 százalékos rátájánál. A helyi önkormányzat szerint a gazdasági tevékenység 84 százaléka a turizmushoz kapcsolódik.
Míg a sziget szállodái, éttermei és klubjai rengeteg munkahelyet biztosítanak, a lakások nagy részét a tulajdonosok inkább a turistáknak tartják fenn. Ez azt jelenti, hogy
a rövid távú lakáskiadás miatt a helyi munkavállalók kiszorulnak a lakáspiacról.
Az ilyen helyzetek kezelésére Spanyolország kormánya kidolgozott egy jogszabályt, amely felső határt szab a bérleti díjaknak azokban a térségekben, ahol égbe szöktek a lakhatási költségek. A Baleár-szigetek konzervatív regionális kormánya azonban úgy döntött, hogy nem hajtja végre a spanyol központi vezetés lakástörvényét.
A regionális vezetés szerint az irgalmatlanul megdrágult lakhatás problémája elsősorban az ibizai lakástulajdonosok miatt alakult ki, mert fittyet hánynak a helyi szabályozásra, miszerint legalább fél évre kellene bérbe adniuk a lakóingatlanjukat. A lakáskiadók ugyanis a rövid távú bérbeadásból, azaz a turisták kiszolgálásából, sokkal több hasznot hajtanak.
A helyi önkormányzat szerint ő nem gátolja a lakhatási költségek letörését, amit azzal támaszt alá, hogy négy év alatt mintegy 4 millió eurónyi bírságot szabott ki a turisztikai ágazat illegális tevékenységire.
Ibiza éltetője a turizmus, ám ha az ágazatban dolgozók nem tudnak lakást bérelni, akkor nem lesz, aki ellássa a vendégeket, ami pedig könnyen a látogatók számának csökkenését eredményezheti.
George McBlain, az O Beach diszkó és étterem üzemeltetési igazgatója a brit közszolgálati médiumnak elmondta, hogy hozzájuk a közeli szigetekről, a spanyol szárazföldről és külföldről érkeznek munkavállalók. Mivel a fizetést nem tudják olyan drasztikusan emelni, mint ahogyan a lakhatási költségek nőnek, már tapasztalja a dolgozók elmaradását. "Mindenki azt mondja, hogy valamit tenni kell. Néhány barátom bérleti díja egy év alatt a duplájára ugrott. És ha ez így folytatódik, akkor a szigetre érkező munkavállalók máshol fognak dolgozni".
Rákaptak a magyar vevők a spanyol ingatlanokraJelentősen megnőtt az érdeklődés a spanyolországi ingatlanok iránt Magyarországról az utóbbi két-három évben. A magyar vevők többsége Costa del Sol régióban köt ki, ahol a budapesti és balatoni árakon tud egész évben kiadható lakást vásárolni. Az érdeklődők egy része letelepedni készül, a többség azonban csak jó befektetési lehetőséget keres, és talál. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.