Szantorini szigete az egyik legikonikusabb és legnépszerűbb görögországi úti cél a turisták körében. A látogatók miatt a beruházók azt is átalakítanák, ami miatt oly népszerűvé vált a sziget: a kinézetét. A turizmus egyszer s mindenkorra átalakíthatja a több évezrede organikusan fejlődő tájképet, ami ellen most a polgármester is szót emelt.
„Egy alig 25 ezer lelket számláló helyen élünk, és nincs szükségünk több szállodára vagy több kiadó szobára. Ha tönkreteszed a tájat, egy olyan gazdag tájat, mint amilyen a miénk, akkor pont azt teszed tönkre, amiért az emberek egyáltalán idelátogatnak” – fogalmazott Nikosz Zorzosz a The Guardiannak.
Márpedig a szálláshelybővítésre szükség van a görög szigeten. Szakértők szerint csak az idén várhatóan több mint 3,4 millió turista látogathat el Szantorinire. A gyönyörű naplementéiről és egyedülálló természeti szépségéről híres területen 80 ezer szállodai férőhely lehet, ami a négyzetmétert tekintve több, mint bármely más görög turistacélponté – Koszt és Rodoszt kivéve.
„Nem akarunk olyanok lenni, mint Velence vagy Barcelona. Tudjuk, hogy ez így nem mehet tovább” – háborgott a polgármester.
A sziget mintegy ötödét már lebetonozták, és Görögország kormányzata további építési engedélyekre bólintott rá az elmúlt években. Az új szálláshelyeket olyan külföldi szállodaláncok és turisztikai befektetők létesítik, akik a szigetet a világ olyan részein népszerűsítenék, ahol még nem fedezték fel a turisták, azaz Kínában és Indiában.
Ez jól illik a görög kormány idegenforgalmi politikájába, amelynek célja, hogy
Olga Kefalogianni turisztikai miniszter megfogalmazása szerint az a céljuk, hogy Görögország „globális idegenforgalmi hatalommá” váljon. Ehhez jó úton haladnak a görögök, már a tíz legnépszerűbb ország közé tartoznak.
Zorzosz szerint
a beépítés legalább annyira veszélyezteti a szigetlakók életkörülményeit, mint a klímaválság.
A független, harmadik hivatali ciklusát töltő polgármester aggódik, hogy nem lesz elég ivóvíz, és az infrastruktúra sem bírja el a turisták áradatát.
A problémát Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök is észrevette. A ráeszmélésben segítettek neki a helyiek: az ország több frekventált turistahelyén élők számos alkalommal tüntettek a túlturizmus ellen.
A kormányfő felvetette a turistahajón érkezők számának korlátozását, és partaszállási díjak bevezetését, mivel szerinte Szantorini és Míkonosz „egyértelműen szenved”.
Ezek pedig igen komoly intézkedések lennének. Mint ahogy egy magas rangú tisztviselő fogalmazott a brit lapnak, „a sétahajóipar kulcsszerepet játszik a turizmusunkban, amely pedig a görög gazdaság kulcsa”. Azt azonban ő is elismerte, hogy „világos, hogy ez így nem mehet tovább. Nagyon erős a késztetés az egész szantorini projekt újragondolására”.
Dél-Európának elege van a turistákból – újabb korlátozásokat vezetnek beA vízhiány, a túlzsúfolt utcák és az emelkedő lakhatási költségek dühítik a helyieket. A mediterrán térség a turizmus visszaszorítására törekszik – hiába belőlük élnek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.