BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A patikaszerek méltányossági támogatásának összege tízről tizennyolcmilliárdra emelkedik

A jövő évi költségvetés a nagyobb átláthatóság érde­ké­ben szakít a korábbi ha­gyományokkal, a szokásos gyógy­szerügyi kiadásokat és bevételeket új struktúrában határozták meg

A jövő évi költségvetés a nagyobb átláthatóság érde­ké­ben szakít a korábbi ha­gyományokkal, a szokásos gyógy­szerügyi kiadásokat és bevételeket új struktúrában határozták meg – mondta a Világgazdaságnak Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója.

A gyógyszerkassza tervezett nagysága 2021-ben összesen 431,7 milliárd forintra rúg majd, az idei évi 393 milliárd forint után.

A büdzsében a korábban összevontan tervezett, nagy értékű gyógyszerkiadásoknak most külön sor jutott. A gyógyszerkiadások esetében ugyan csaknem 10 százalékos nominális bővülés figyelhető meg a tavalyi számokhoz képest, de a tényleges kiáramlás mértéke rendre magasabb, mint a költségvetés első tervszámai, így ezzel a bővüléssel a kassza tulajdonképpen csak saját magát éri utol – véli Holchacker Péter.

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

Az AIPM igazgatója szerint a bővülés tetemes része ráadásul a gyógyszergyártói befizetések emeléséből adódik, amelyek 2021-re szinte biztosan jócskán meg fogják haladni a százmilliárd forintot is, hiszen ezek is rendre meghaladják a tervezettet.

Az idei büdzsében ezen a soron 98,6 milliárd forinttal kalkulálnak, de a becslések szerint 104,6 milliárd forint lehet a befizetés.

Holchacker Péter szerint mindez tehát önmagában nem nyújt megfelelő garanciát arra, hogy hazánknak az innovatív terápiákhoz való hozzáférésben mutatkozó relatív versenyhátrányából érdemben faragni tudjunk a közeli jövőben.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.