A kedvező piaci környezet, valamint a részben európai uniós, részben állami finanszírozású pályázati felhívások révén az idén minden korábbinál nagyobb lehet a napelemes rendszerek kivitelezése iránti igény
– bocsátotta előre a Világgazdaságnak Tassó Zoltán, a Pentele Solar ügyvezetője. A számtalan hazai kis- és középvállalkozásnak kedvező konstrukció mellett lakossági részről is látványos felfutásra számít a hat vállalkozásból álló, dunaújvárosi központú cégcsoport első embere, miután az otthonteremtési program új elemeire szánt 300 milliárd forintból 150-170 milliárdot az 50 százalékos felújítási támogatásra különítettek el, amelynek szerves része a napelemes rendszer kialakítása. Tassó Zoltán szerint a lakossági keret biztosan kimerül, ezzel együtt sokan élhetnek a plafonösszegnél kisebb mértékű fejlesztéssel, így a maximális
6 millió forint helyett várhatóan átlagosan 3-3,5 milliós beruházási összeggel lehet majd számolni, amelynek a fele mögött állhat támogatás.
A fokozott lakossági érdeklődést támasztja alá, hogy a pályázat beharangozása óta napi 350-400 telefonhívást fogad a Pentele Solar emiatt meg is erősített ügyfélszolgálata. Az ügyvezető rávilágított, hogy a napelemes rendszerek terjedését legalább ekkora mértékben ösztönözheti, hogy fél év haladék után idén júliustól a használatbavételi engedély csak akkor adható ki, ha egy épület teljes energiaigényének legalább a 25 százalékát megújuló energiaforrásból fedezik. Fontos tudni, hogy ma már egy normál családi házhoz szükséges napelemes rendszer telepítése nem éri el a 3 millió forintot, s ha rezsimentes otthonra van szabva, akkor hét-nyolc éven belül meg is térül a beruházás. A gyártók 25-30 év garanciát vállalnak, de a napelemek élettartama ennél jóval hosszabb,
akár 80-100 évig is magas hatásfokkal működhetnek, azaz több generációt kiszolgáló megoldásról van szó.
Már több mint tízezer otthont alakított át országszerte energiatakarékos erőművé, s ezzel a lakossági szegmensben piacvezető a Pentele Solar, amely tavaly 20 százalék feletti növekedéssel az 5 milliárd forintos árbevételi küszöböt is átlépte. Tassó Zoltán szerint az alvállalkozókkal együtt már több mint 150 főt foglalkoztató vállalatnál a magasabb bázison is tartható a hasonló mértékű forgalomnövekedés, miközben az árbevétel-arányos eredmény két számjegyű maradhat. Az ügyvezető úgy véli, a bővülés motorja a vállalati megrendelések felfutása lehet. Ma még 80-20 százalék arányú túlsúlyban vannak a lakossági kivitelezések, de ez 50-50 százalékra módosulhat három éven belül.
Ezt az ambiciózus célt szolgálhatják a most induló 2021–2027-es uniós ciklus pályázatai is a Vállalkozásfejlesztési és innovációs operatív programban (Vinop), mindenekelőtt a négy lépcsőben összesen 200 milliárd forint keretű beruházástámogatási (Vinop-1.2.1) felhívásnál.
Ebben a pályázatban is támogatható az energiahatékonyság növelése napelemes rendszerekkel, a pályázati dömpingre a Pentele Solar úgy készül, hogy hosszú távra lekötötte a Sharp Energy Solutions Europe szállítói kapacitásait, de a Huawei és a Fronius esetében is a gyártó közvetlen képviselőjétől tudnak vásárolni.
Emellett a cégcsoport igény esetén szakmai segítséget is biztosít partnereinek, legyen szó finanszírozási megoldásokról vagy pályázati projektmenedzsmentről. A napelemes kivitelezések számottevő szerepet kaphatnak a kiemelt iparágaknak szánt programokban, márpedig az élelmiszer- és az egészségiparnak 35, illetve 23 milliárd forintot különítenek el, de további érdemi lehetőség az ágazatnak a 12 milliárd forintos Magyar multi program és a 7 milliárdos Zöld nemzeti bajnokok elnevezésű konstrukció is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.