Elon Musk munkásságát sokan bírálják, de el kell ismerni, tevékenységében mindenképpen úttörőnek számít. Nem véletlen az sem, hogy az olyan nagy vállalatok esetében – mint amilyen a Virgin Galactic is – felismerhető egy bizonyos trendkövető magatartás.
A SpaceX az első magánvállalat, amely a közelmúltban űrhajósokat küldött a Föld körüli pályára és ebből komoly profitra tett szert – derül ki a CNN cikkéből.
A társaság nemrégiben 1,9 milliárd dollárral növelte pénzügyi alapját, ez pedig a nyilvános dokumentumokat és a kockázati tőkeadatokat Crunchbase összesítő adatai szerint a magántulajdonban lévő társaságok egyik legnagyobb egységes alapnövelő tranzakciója volt.
A művelettel a SpaceX összértékét 46 milliárd dollárra növelte.
A vállalat ezzel a harmadik helyet foglalja el a világ több mint 400 „Unicorn startupja” közt, amiket a CB Insights szedett listába.
Az élen toronymagasan a sokat vitatott TikTok-ot is jegyző ByteDance vállalata, a mestreséges intelligencia technológiát fejlesztő Tuotiao (140 milliárd dollár) áll. A második helyet a szintén kínai érdekeltségbe tartozó fuvarozó applikációt fejlesztő Didi Chuxing foglalja el (56 milliárd dollár).
Fontos megjegyezni azonban, hogy a magántulajdonban lévő társaságok értékének felbecsülése nagy részben találgatásokon alapszik, mivel a vállalatok általában nem kötelesek pénzügyi információikat nyilvánosan megosztani és többnyire új beruházásaikról is zárt ajtók mögött tárgyalnak. A SpaceX sem tette a nyilvánosság számára hozzáférhetővé pénzügyi adatait.
A Wall Streeten egyre inkább gyanakvással tekintenek a piacra betörő unikornisok azonnali sikerére.
A Morgan Stanley is megpróbálta kiszámítani a vállalat értékét, és hipotetikusan arra az eredményre jutott tegnap reggel kiadott jelentésében, hogy diszkontált pénzáramlás alapján a cég értéke „valahol nagyjából a 200 millió és a 175 milliárd dollár között mozog”.
Vagyis mai értéken számítva az igen-igen tág összeghatárok közötti értékben generálhat készpénzt a jövőben a cég.
A Morgan Stanley alapforgatókönyve szerint a cég piaci értéke 50 milliárd dollár, ami azt jelenti, hogy ezzel a SpaceX bekerült a tíz legnagyobb űr-, illetve védelmi konglomerátum közé.
A befektetők számára megfelelő indokot jelenthet megőrizni részvényeiket a SpaceX szerteágazó tevékenysége:
Chad Anderson, a Space Angels vezérigazgatója elismerte, hogy a csoport növelte korábbi részesedését a társaságban, de azt nem árulta el, hogy mekkora összeget fektettek be a vállalatba.
Anderson azt is elmondta, hogy amikor a SpaceX befektetőket keres, általában többen érdeklődnek, mint ahány befektetési lehetőség van és ez igaz volt a legutóbbi finanszírozási kör során is. Ez csak erősíti a meglévő befektetők bizalmát, mert már meglévő részesedésük értéke várhatóan továbbra is növekedni fog.
Amíg azonban a befektetők nem indítják el részesedésük adásvételét más befektetőknek, addig a SpaceX befektetései nem biztos hogy megtérülnek.
Musk korábban azt mondta:
nem tervezi, hogy a SpaceX a hamarosan megjelenjen a tőzsdén, noha a társaság elnöke, Gwynne Shotwell, ez év elején elmondta, hogy a Starlink egy nap leválhat és önálló vállalkozásként működhet tovább, amely megfelelő körülmények közt elindíthatja a papírok adás-vételét.
Mindez természetesen sokban függ az alacsonypályán mozgó műhold-rendszer szolgáltatásának sikerétől is.
A vállalat célja, hogy még idén megfizethető internetszolgáltatást biztosítson az Egyesült Államok és Kanada bizonyos területein, hosszabb távon pedig világszerte olcsón hozzáférhetővé tegye az internetet.
Amint a Starlink szolgáltatása elindul, rögtön piacra szeretné dobni a vállalat – állítása szerint. Ez azt jelenti, hogy a szatellites internetszolgáltatás versenybe száll az iparágat uraló földi szolgáltatókkal, mint amilyen a U-verse és a Fios is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.