Igaz, lassú gazdasági konszolidációra lehetett számítani, de a múlt héten megjelent kulcsfontosságú makroadatok ezt is alig tudták alátámasztani. A tavalyi fiskális sokk miatt a gazdasági növekedés és az infláció csökkenése is hibahatáron belüli, és a kilátások sem ígérnek gyors javulást egyik területen sem.
Alig érezhetően csökken tovább a hazai infláció, az élelmiszerárak emelkedése kedvezőtlen meglepetésre ismét gyorsult, a gázárak növekedése pedig még mindig nem jelent meg a havi indexben. Áprilisban 6,6 százalékkal növekedtek az árak az egy évvel korábbi szinthez képest, míg az egyhavi átlagos áremelkedés 0,3 százalék volt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatójából. Az előző hónapban 6,7 százalék volt a tizenkét havi drágulás, tavaly január óta csak egyszer, múlt szeptemberben volt a mostaninál alacsonyabb a pénzromlás üteme. Az éves maginfláció viszont enyhén növekedett, éves alapon 5,6 százalékra.
A tavalyi második fél évre jellemző alacsony szinten maradt a magyar növekedési ütem, bár a mélyponton már valószínűleg túl vagyunk. A bruttó hazai termék 1,6, a naptári hatást figyelembe véve 0,9 százalékkal nőtt az első negyedévben – derült ki a KSH és az Ecostat közös gyorsbecsléséből. A tisztítatlan adat esetében enyhébb, az utóbbinál kissé nagyobb gyorsulási ütem tapasztalható a tavalyi év utolsó időszakához képest. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,3 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék.
A tavalyi húzóágazat gyengén teljesített márciusban, emögött a jócskán leesett exportértékesítés állt. Az ipari termelés a múlt heti előzetes adatoknak megfelelően márciusban 1,9, munkanaphatástól megtisztítva 4,3 százalékkal nőtt a friss KSH-jelentés szerint. Az előző havi 13, illetve 9,8 százalékos megfelelő mutatókhoz képest jelentős a lassulás. Az előző hónaphoz képest 2,6 százalékkal csökkent a termelési index. BD
Máj. 19. Építőipar (március)
Máj. 20 Államháztartás, részletes
(április)
Máj. 22. Nemzetközi utazások
(I. negyedév)
Máj. 23. Kiskereskedelem (március)
Máj. 19. Építőipar (március)
Máj. 20 Államháztartás, részletes
(április)
Máj. 22. Nemzetközi utazások
(I. negyedév)
Máj. 23. Kiskereskedelem (március)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.