Makacsság és elszigeteltség – a Bloomberg Markets riportja szerint ennek a két rossz tulajdonságának köszönhette cége bukását Richard Fuld, aki 16 éven át vezette a befektetési bankot. Az amerikai magazin beszámolója nemcsak azért izgalmas olvasmány, mert a világ pénz- és tőkepiacait megrázó csőd előzményeinek eddigi legrészletesebb feltárása, hanem azért is, mert rámutat az ahhoz vezető emberi hiányosságokra is.
Richard Fuld számára az oxigént jelentette a Lehman Brothers. 1969-ben ott kezdte pályafutását kötvénykereskedőként, majd a ranglétrán lépkedve az egyik legelismertebb befektetési bankárrá küzdötte fel magát. A tavaly 158 éves pénzintézet profitja 1994 és 2007 között 113 millióról 4,2 milliárd dollárra nőtt, miközben a részvények árfolyama húszszorosára emelkedett. Ő maga az utóbbi nyolc évben 300 millió dollárt vihetett haza.
A 62 éves vezérigazgatót tekintélyt parancsoló és robbanásszerűen kitörő főnökként írták le beosztottjai, akit maguk közt csak „Gorillának” hívtak. Hideg, ellentmondást nem tűrő tekintetétől mindenkiben megfagyott a vér, ezért aztán nem is nagyon volt senki, aki ellentmondott volna neki. A vezetői értekezletek formálissá váltak, az operatív és személyzeti ügyeket sokáig helyettesére, Joseph Gregoryra hagyta. Utóbbi szintén autoriter természetű volt, a másként gondolkodókat, a veszélyekre figyelmeztetőket hamar elmozdította állásukból. A Bloomberg Markets épp az ebből fakadó elszigeteltséget tartja Fuld egyik legfőbb vezetői hibájának.
Ezzel együtt Fuld érzékelte a kockázatokat. Állítólag már 2004-ben, két évvel a piaci csúcs előtt megemlítette, hogy az olcsó hitelre alapuló buborék ki fog pukkadni. És bár tisztában volt a tőkeáttételes (hitelből finanszírozott) felvásárlások kockázatos voltával, a kereskedelmi bankok által indított versenybe – amelyet a Glass–Steagall-törvény 1999-es visszavonása tett lehetővé – az ő cége is beszállt. A Lehman Brothers sorsát azonban mégsem ezek az ügyletek pecsételték meg, miután 2007 végén a legkockázatosabb projektekből kiszállt. Fuld ott hibázott, hogy elmulasztott idejekorán megszabadulni 84 milliárd dollárnyi, jelzáloghitellel fedezett értékpapír-portfóliójának egy részétől. Sőt, bízva abban, hogy a subprime krízis nem terjed át a jobb minőségű eszközökre, 2008 tavaszán még növelte is jelzálogpapíri kitettségét.
2008. március 17-e után, amikor a Bear Stearnst 29 milliárd dolláros kormányzati segítséggel megvette a JPMorgan Chase, már a következő áldozatként rebesgették a Lehmant. Fuld úgy érezte, a befektetők hálátlanok: nem a fundamentumokra, hanem érzékeire hagyatkoznak. Ekkor kereste meg Warren Buffettet is, legyen stratégiai befektető a cégben. Buffett hajlandó is volt erre, ám Fuld sokallta az árat. Pár nappal később 4 milliárd dollárnyi átváltható elsőbbségi részvényt bocsátott ki a Lehman, jobb feltételekkel, mint amit Buffett ajánlott. Rövid távon ugyan ezzel megtakarított, de az amerikai milliárdos befektetése később fontos biztosítékot jelentett volna másoknak is a jó üzletmenetre.
A június 9-én bejelentett 2,8 milliárd dolláros második negyedéves veszteség hatására Fuld pánikba esett. Először merült fel benne, hogy elveszítheti a cégét. Változásokat hajtott végre a vezetésben, és befektetőkért kilincselt mindenfelé: kikosarazta őt a Bank of America, a General Electric és a kínai Citic. A legígéretesebb tárgyalások az állami Koreai Fejlesztési Bankkal (KDB) zajlottak. Augusztus elején a KDB 25 százalékot vásárolt volna a Lehman részvényeiből az akkori piaci áron, 22 dolláron. Fuld azonban vitatta a jelzálog-portfólió értékelését, és nem akart menedzsmentjogokat adni a koreai vevőnek. Egy hónap múlva a KDB már csak 8 dollárt kínált, szeptember 9-én pedig meghiúsult az üzlet.
Ezután a Lehman adósságainak biztosítási felára 200 bázisponttal, 500-ra ugrott, a hitelezők leállították a cég finanszírozását. A legutolsó mentsvár a Barclays lett volna. A második legnagyobb brit bank felajánlotta, hogy 5 dollárt fizet a Lehman részvényeiért, ha a legproblémásabb eszközeit kiszervezi egy külön vállalatba. Timothy Geithner, a New York-i Federal Reserve elnöke (jelenleg pénzügyminiszter), valamint Henry Paulson akkori pénzügyminiszter rá is beszélte a bankok egy csoportját, hogy álljanak az új cég mögé, amely 55-60 milliárd dollárnyi rossz Lehman-eszközt vett volna át. Úgy tűnt, az üzlet összejön. Szeptember 14-én, vasárnap délelőtt azonban megérkezett a brit bankfelügyelet döntése: csak akkor tekintett volna el az ilyenkor kötelező részvényesi jóváhagyástól, ha az amerikai pénzügyminisztérium ideiglenes garanciát vállal a Lehman adósságaira. Erre Paulson nem volt hajlandó, hiába riogatta őt az állami segítségben mindvégig bízó Fuld pénzügyi Armageddonnal. Szerény vigasz a Lehman-vezér számára, hogy igaza lett. Másnap bejelentették a csődöt, a Dow Jones ipari index 504 pontot zuhant, a pénzpiacok befagytak, és kezdetét vette a máig tartó, súlyos hitelválság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.