A múlt héten szép csendesen – az eljárási ügyek nagyköveti szintű megvitatásával – kezdetét vette az elkövetkező év(ek) talán legnehezebb nemzetközi tárgyalássorozata. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának átszabásáról, a mai gazdasági és politikai realitásokhoz való igazításáról van szó. Egy olyan folyamatról, amely a derűlátók szerint is nagy falat lesz, ugyanakkor megkerülhetetlen, hiszen a mostani berendezkedés az 1945-ös viszonyokat tükrözi, és így teljesen anakronisztikusnak tekinthető.
Az elképzelések sokféleségét mutatja, hogy a jelenlegi öt vétójoggal rendelkező állandó és tíz vétójoggal nem rendelkező, rotálódó tag helyett egyesek tucatnyi állandó tagot, mások kétszer több nem állandó tagot szeretnének, de az Obama-kormányzat tervei például még egyáltalán nem alakultak ki. Korántsem biztos, hogy Ban Ki-moon azzal vonulhat be a világszervezet történetébe, hogy az ő főtitkársága alatt sikerült pontot tenni az intézményi átalakítás végére.
Ugyanakkor egyesek szerint a gazdasági válsághelyzet javítja az ENSZ-reform esélyeit. Egyre többen követelik egy hatékony „világkormányzat” létrehozását – és melyik szervezet lehetne alkalmasabb erre a szerepre, mint a megújult és ily módon valóban legitim ENSZ?
Ám az is lehet, hogy gyors megújulás helyett lassú agónia vár a világszervezetre, és helyette esetleg a G8 (13, 15, 20...) veszi át az események irányítását. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.