Recep Tayyip Erdogan török kormányfő kivonulásának köszönhetően a tegnap zárult davosi Világgazdasági Fórum rossz hangulatához is hozzájárult a gázai konfliktus, az előttünk álló héten pedig a nemzetközi politika első számú témájává válhat a izraeli–palesztin szembenállás.
Nemcsak arról van szó, hogy a Dél-Izraelt ért tegnapi rakétatámadások miatt a zsidó állam válaszcsapást ígért. A háromhetes katonai akció során lerombolt terület újjáépítésének megszervezése magában is elég fejtörést okoz a diplomatáknak. Nem a szükséges pénz összekalapozása tűnik a legnehezebbnek: Szaúd-Arábia egymilliárd dollárt, azaz a Hamász által becsült költség felét már megígérte, Egyiptom és az Európai Unió nemzetközi donorkonferencia szervezését tervezi, az ENSZ pedig nagy lendülettel gyűjti a segélyezéshez szükséges pénzt.
Nagy kérdés azonban, ki kezelje a felajánlott összegeket. Bár a segélyek szétosztásánál egyelőre nem lehet megkerülni a Hamászt, a Nyugat hivatalosan csak a Ciszjordániában elnöklő Mahmúd Abbászt tekinti partnerének. Vele tárgyalt George Mitchell amerikai elnöki megbízott, és őt fogadja ma Prágában Václav Klaus cseh államfő. Izrael pedig nem enged be építőanyag-szállítmányokat, amíg azok a Hamász kezébe kerülhetnek.
A megoldást sokan egy gázai hatalomváltástól várják – csak az a bökkenő, hogy a háború nem csökkentette, hanem inkább növelte a Hamász támogatottságát. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.