Nehéz lehet most vigasztalni a devizahitelekben üldögélő lakossági ügyfeleket: háromszáz forint fölött az euró, kétszáz fölött a svájci frank, erre eleddig még nemigen akadt példa. Egy azonban biztos: a jelenlegi árfolyamszintek hoszszú távon nagyon veszélyesek, mert a hazai háztartások devizában – leginkább frankban – lévő kitettsége óriási.
December végén a kinnlévő lakossági hiteleknek több mint 60 százalékát svájci frankban, 4-5 százalékát pedig euróban és jenben tartották nyilván a pénzügyi szolgáltatók. Ekkora – nagyjából 5000 milliárd forintos – adósságtömegnél pedig egyáltalán nem mindegy, hogy éppen merre szédeleg az egyébként is elég volatilis forintárfolyam. Annál is inkább nem, mert az emelkedő banki forrásköltségek miatt a devizakölcsön-kamatokat is elég sűrűn módosítgatják a hitelintézetek, és persze nem negatív irányba, ami tovább növeli az adósok terheit.
Bár a hazai bankokat változatlan intenzitással szapulja mindenki, nekik sem használ sem a forint, sem saját ügyfe-leik gyengélkedése. A portfóliójuk minősége ugyanis – akár a vállalati, akár a lakossági oldalon – egyre rosszabb lesz, amennyiben ez a helyzet tartósan fennmarad. Ez pedig az eddiginél is intenzívebb céltartalék-képzési kötelezettséget, és azon keresztül romló eredménykilátásokat von maga után.
Tenni viszont, úgy tűnik, szinte semmit sem lehet: a kockázatokra hiperérzékennyé vált befektetők ugyanis a jelek szerint majdnem nullára írták a közép-európai régiót, pénzügyi szolgáltatókkal, kormányokkal és jegybankokkal egyetemben. Vagyis minden, a helyzet normalizálására irányuló lépés egyelőre hiábavaló fáradozásnak tűnhet. Ez viszont könnyen oda vezethet, hogy az árfolyamok és utánuk az adósok is elszállhatnak. Aminek beláthatatlan következményei lennének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.