Ítéletidőben esernyő. Nem múlik el tőle a vihar, nem fúj kevésbé a szél, de a bőrig ázástól megvéd egy ideig. Ennyit
jelent az a 16 milliárd forint vissza nem térítendő „gyorssegély” a cégeknek a krízisben, amellyel a kormány ellensúlyozni próbálja az álláspiac lejtmenetét. Alig van ugyanis nap, amikor nincs újabb bejelentés: valamely hazai vállalat elbocsát, négynapos munkahétre tér át, kényszerszabadságra küld, leállítja a termelést.
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítványon (OFA) keresztül hatmilliárd, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal által pedig tízmilliárd forintos keretösszegből pályázhatnak „esernyőre” a krízist megsínylő cégek. Bár az összeg november elejéig pályázható, a keret állítólag már márciusra kiapad. Pedig a vihar ennél jóval tovább tart.
A kormány sok lehetőséget kínál: munkamegőrző bér- és járulék-, valamint képzési támogatásra, sőt, outplacementhez, vagyis gondoskodó elbocsátáshoz is lehet pénzt kapni. Az ötletekkel azért van egy kis bibi: a mikro- és kisvállalkozásokat nem biztos, hogy eléri az ernyő. A nagy cégek helyzeti előnye elvitathatatlan: szemfülesek, elsőként reagálnak, profin igényelnek forrásokat. De Kisbuci Bt. pékségnek sem energiája, sem készsége pályázatot írni, nem tudja igénybe venni a képzési támogatást: hogy küldje az ötödik munkanapon okításra az alkalmazottat, ha a faluban egy képzőintézmény sincs? S ha szeretné is gondoskodóan elbocsátani az egy szem dolgozót, nem akad a környéken karrier-tanácsadó.
Becslések szerint összesen százezer ember veszítheti el a munkáját a válság miatt. Eddig „csak” egyötödük kapta kézhez a felmondólevelet, vagyis a többség ezután kerül utcára. Arról, hogy az ő munkahelyüket hogyan lehetne tovább védeni, nemcsak a kormánynak kellene gondolkodni, hanem a vállalatok menedzsmentjének is. Az elvárt profit egy-egy százalékából ugyanis sok-sok állásmentő ernyőre telne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.