BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felülvizsgálja-e beruházási tervét a válság hatására?

A romló makrogazdasági adatok és a konjunkturális kilátások, a gyengülő vásárlóerő és az elbocsátásokról folyamatosan érkező hírek mind azt jelzik, hogy elhúzódó és mély recesszióra kell berendezkedniük a magyar vállalkozásoknak. Ebben a környezetben a korábbi beruházási tervek is borulhatnak
2009.02.13., péntek 00:00

Deák Imre

A Danubius Hotels Nyrt. vezérigazgató

Bizonytalanság

„A gazdasági körülmények miatt a költségeket, így a beruházásokra fordított összeget is a lehető legnagyobb mértékben csökkentjük. A Danubius Hotels csoporton belül az idén mindössze a tavalyról áthúzódó fejlesztéseket fejzzük be, így például négycsillagossá válik az eddig csak háromcsillagos szolgáltatásokat nyújtó Stadion Szálló, valamint új éttermi koncepciót dolgozunk ki a budavári Hilton szállodában. További jelentős fejlesztésekhez azonban túl nagy a bizonytalanság a piacon, a szállodaipar érzékeny minden árfolyammozgásra, nemzetközi eseményre. A forint/euró árfolyam épp kedvezően hat a szállodai szolgáltatásokra, most azonban kevés a vendég, és várhatóan rossz évre számíthat a szakma. Így túlságosan kockázatos bármilyen beruházásba kezdeni, legalábbis az első fél évben.”


Földi Tibor

A Cordia Zrt. vezérigazgatója

Nem lassítunk

„Szerintem nincs miért lassítani vagy visszafogni magunkat, de természetesen mi is itt dolgozunk, látjuk, hogy jóval nehezebb időket élünk. Szerencséseknek mondhatjuk magunkat, mert telekportfóliónkat még jóval a válság elmélyülése előtt vásároltuk, az építkezéseket is korábban indítottuk, most már csak be kell fejezni azokat. A lakásberuházások jól haladnak, az irántuk mutatott érdeklődés is megfelelő, különösen a Corvin Sétánynál. Arra számítunk ugyanakkor, hogy a kereslet időben kitolódik a budapesti lakáspiacon, s a vevők több, már elkészült projektből válogathatnak, ennélfogva jobban alkudhatnak. Későbbi terveinket annyiban érinti a válság, hogy azok előkészítési szakasza elhúzódhat, így viszont több idő juthat erre, mint terveztük.”


Molnár József

A Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese

Felülvizsgálat

„A Mol számára elsődleges, hogy robusztus pénzügyi pozícióban maradjon, erős, a növekedéshez is szükséges tartalékokkal érje meg a krízis végét. Minél többet kívánunk spórolni, és minél többet szeretnénk megtartani cash flow-nkból, hogy nőjenek a tartalékaink. A költségvetési és beruházási számokat folyamatosan értékeljük. A jelenlegi pénzügyi körülmények között nagyobb új akvizíciót a régióban nem tervezünk, a felvásárlást eddig sem célnak, hanem eszköznek tekintettük a megfelelő megtérülés érdekében. Az akvizíció útján való növekedés esélyét mérsékelte, hogy térségünkben a közeljövőben nem várható érdemi célpontok privatizálása. Vizsgáljuk, hogy a megváltozott körülmények miatt mely fejlesztéseket kell előre hoznia, illetve hátrasorolnia a Molnak.”


Reiter László

Az OBI Hungary Retail Kft. ügyvezető igazgatója

Halasztást kérnek

„Mi nem változtatnánk a terveinken, és az idén is szeretnénk folytatni az expanziót. Az erős pénzügyi helyzetben lévő cégek nem fogják vissza a beruházásokat, mert a válság nem tart örökké. Másrészt viszont a beruházók – a korábbiakkal ellentétben – nem állnak sorba még a 23 áruházzal rendelkező és piacvezető OBI-nál sem, hogy 1,5-2 milliárd forintért áruházat építsenek nekünk, amelyet aztán kibérelhetünk. Az építőipari vállalatok nyilván olyan feltételekkel kapnának hitelt, amelyeket nem tudnak vállalni, és azt kérik tőlünk, hogy halasszuk el a hálózatbővítést. Az idei naptári évre szóló beruházási tervünk három új egység nyitását tartalmazta. Ezek közül az egyik már biztos, hogy átcsúszik a jövő évre. A másik kettő sorsa még bizonytalan, de reméljük, legalább egy áruházzal bővül a lánc.”


Wáberer György

A Waberer’s Holding elnök-vezérigazgatója

Visszafogás

„Ebben a bizonytalan pénzügyi-gazdasági helyzetben az idén a tavalyi összegnek a felét sem fordítjuk beruházásokra. Cégcsoportunk több mint 20 milliárd forintot költött ezekre az elmúlt évben, ebből 3 milliárdot a Budapesti Intermodális Logisztikai Központ (BILK) területén felépített két raktárépületre. Az idén is két raktár felépítése szerepelt a tervekben, de már biztos, hogy csak egyre kerül sor, 1,5 milliárd forintért. Emellett míg 2008-ban 700 kamiont vásároltunk, az erre az évre tervezett 600 vontató helyett csupán 350 beszerzésére nyílik mód. Fejlesztéseinket a forráshiány miatt fogjuk vissza, hiszen még a folyvást dráguló hitelekhez is egyre nehezebb hozzájutni. A cégcsoport idei forgalma néhány százalékkal marad el a korábbi éveknél kevésbé ambiciózus tervektől.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.