Negyedévenkénti ellenőrzéseket javasolnak az Európai Parlament (EP) képviselői Románia és Bulgária esetében az EU-támogatások elköltése kapcsán. A szokatlan eljárásra a két legfrissebb tagállamban viruló korrupcióra, illetve a tőlük nyert elszámolási információk megbízhatatlansága miatt lenne szükség. A Herbert Bösch szocialista uniós honatya által vezetett költségvetési EP-bizottság várhatóan márciusban javasolja Brüsszelnek az új rendszer beindítását. Többen úgy vélik, a pénzcsapok „progresszív elzárása”, vagyis a szubvenciók felfüggesztése, esetleg megvonása lehet a követendő eljárás az Európai Bizottság számára, ha a nem kis részben uniós forrásokból táplálkozó korrupció mocsarát ki kívánja szárítani.
E módszerrel kapcsolatban felmerül ugyanakkor a kérdés, vajon a bolgár vagy a román közélet ilyen úton történő tisztítása nem jelentene-e a nyereséghez képest túl nagy csapást az érintett országokra nézve, amelyek minden más tagállamnál inkább rá vannak utalva a támogatásokra. És arról sem szabad megfeledkezni, hogy az új tagokkal szembeni brüsszeli fiskális szigor e látványos felerősítése előtt sok évvel is jelen volt már a probléma az EU-ban. Az olaszországi Calabria tartományban például – ez alacsony fejlettsége okán Bulgáriához hasonló mértékben szorul külső segítségre – a helyi maffiaklánok régóta bejáratott csatornákon keresztül nyelik el a több milliárd eurónyi szubvenció legnagyobb részét. JK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.