BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megállítható-e a magyar lízingpiac visszaesése?

Amióta készülnek statisztikák, még csak megközelítőleg sem bukott soha akkorát a magyar lízingpiac, mint tavaly. 2008 végén nem csak a növekedés üteme lassult, a lízingcégek által kihelyezett hitelállomány is a harmadával csökkent. Arról kérdeztünk piaci szereplőket, megállítható-e a visszaesés, illetve mire számítanak az idén a szektorban.
2009.02.27., péntek 00:00

Galambos Tibor. A CIB Lízing vezérigazgatója. Feleződés. „Véleményem szerint a gazdasági válság vállalati oldalon elsők között az új beruházások leállítását, illetve visszafogását okozhatja, míg lakossági oldalon az ingatlanok, gépjárművek vásárlási szándékának a csökkenését eredményezheti. Ennek alapján ebben az évben a lízingpiac 50-60 százalékos visszaesése is bekövetkezhet. A legnagyobb részesedéssel bíró gépjármű-finanszírozás területén a már említett vásárlási kedv visszaesésen túl további két hatás szűkíti a piacot. Egyrészt sokan kerülik a jelen helyzetben az eladósodást, így eltolódott a finanszírozott és a készpénzes vásárlások aránya a készpénzesek felé. Másrészt akik mégis a finanszírozás mellett döntenek, azoknak számolniuk kell az egyre szigorúbb hitelhez jutási feltételekkel.”


Kiss Zoltán. A Hypo Alpe-Adria vezérigazgatója. Eltolódás. „2009-ben a korábbi években tapasztalt növekedés után az általános finanszírozási piac beszűkülése várható. Másrészt viszont kedvező kockázatmérsékelő tulajdonságai révén a lízing egyre nagyobb teret nyerhet más banki termékekkel szemben. A legjelentősebb visszaesést előreláthatóan a gépjármű-finanszírozásban fogjuk tapasztalni (ahol eddig is a lízingfinanszírozás volt jellemző), míg a struktúraeltolódás miatt az ingatlan- és eszközfinanszírozás területén kevésbé érződnek majd a válság jelei. A krízis az ügyfelek gazdasági helyzetének romlásán keresztül a lízingcégekre is visszahat. A szabályozás területén kedvező változást hozhatna, ha kiterjesztenék az illetékkedvezményt a nyílt végű pénzügyi lízingre is, illetve ha a lízing elérhetővé válna az EU-támogatások esetében.”


Dunavölgyi Mária. Az OTP Lakáslízing elnök-vezérigazgatója. Előnyök. „A lakáslízingpiac része a gazdaság egészének, annak hatásai alól nem tudja kivonni magát. Ugyanaz igaz tehát a lakáslízingcégekre is, mint a lakásfinanszírozással foglalkozó többi piaci szereplőre. Úgy vélem, ki fog lábalni a piac a válságból, amint megélénkül a bankközi piac, vagy más módon megjelennek többletforrások, ha csökkennek a devizafelárak, amikor erősödik a potenciális ügyfélkör jövedelmi helyzete – még sorolhatnám, de ezek a feltételek a pénzügyi szektor egészének a kilábalására igazak. Véleményem szerint a lakáslízing eddigi legfontosabb előnyei a válság ellenére megmaradtak, továbbra is megvan az az ügyfélkör, amelynek a finanszírozási formák közül a lízing az optimális, így az ügyfelek érdeklődésére továbbra is számítunk.”


Mészáros György. A Magyar Lízingszövetség elnöke.Kockázatkerülés. „A lízingszövetség az idén 110-120 ezer új autó értékesítését prognosztizálja, a pénzügyi rendszert és a reálgazdaságot érintő hatások azonban minimum 20 százalékos csökkenést vetítenek előre a lízingpiacon. Rövid távon megnőhet a készpénzes vásárlók aránya, ez viszont azt eredményezheti, hogy az első fél évben a piac csökkenése akár 30-35 százalékos is lehet. Az idei finanszírozás igyekszik majd elkerülni a kockázatokat, így az nem várható, hogy a finanszírozók prudenciálisan kifogásolható ajánlatokkal mesterségesen gerjesszék a keresletet. A nagyobb önerő megkövetelése, a futamidő csökkentése miatt kialakuló – a korábbiaknál magasabb – havi törlesztőrészletek felelősebb fogyasztói magatartást kell eredményezzenek a lakossági ügyfélkörnél.”


Révész Tamás. A Budapest Autófinanszírozási Zrt. vezérigazgatója. Szigorítás. „Véleményem szerint az idén még biztosan nem állítható meg a piac visszaesése. Az már most látszik, hogy az újautó-eladásban a százezres értékesítésre vonatkozó jóslatok valósulhatnak meg év végéig, ez több mint 30 százalékos csökkenés 2008-hoz képest. Ennél azonban a finanszírozás helyzete sokkal rosszabb, hiszen azt visszaveti a PSZÁF januári szigorítása, a kiszámíthatatlan árfolyam-ingadozás, az életszínvonal romlása, illetve a dílercsődök számának akár százas nagyságrendje is. A PSZÁF-szigorítás a piac tisztulása szempontjából üdvözlendő ugyan, hiszen a portfóliók minősége javulhat az intézkedés által, a kereskedők csődje azonban visszahat a finanszírozókra is, ezért az, hogy meddig nyúlhat el a szektor visszaesése, a dílercsődök mértékétől is nagyban függ.”z

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.