Talán mégsem ért véget olyan egyszerűen Nyugat-Európa és az USA részleges szembenállása, ahogy az az amerikai külügyminiszter múlt heti európai látogatásából (pardon: diadalmenetéből) látszott. Hillary Clinton beszédei és azok lelkes fogadtatása egyértelművé tették ugyan, hogy a biztonságpolitikai indíttatású viták egy időre a háttérbe szorulnak, de lám, máris itt vannak helyettük a gazdasági természetű perpatvarok.
Washington és Párizs vagy Berlin korábban az iraki háború indokoltságán vitázott, most majd azon fog, hogy menynyit kell költeni a gazdaság élénkítésére vagy a bankok megmentésére. Ez voltaképpen nem más, mint a változó idők jele: néhány éve a terrorveszély tűnt az első számú közellenségnek, most viszont a recesszió. A fordulat egyúttal talán ébresztőt is fújhat az Obama-mániába túlságosan is sokáig belesüppedt európaiak számára: az USA mindig más marad, még akkor is a saját érdekeit fogja védeni, ha külügyminisztere brüsszeli vizitjén a legtöbb témában pont úgy szónokol, ahogy azt az európai hallgatóság szeretné.
Kelet- és Közép-Európa pedig, úgy tűnik, Irak után megint talált egy olyan területet, ahol szívesebben hallgatja a washingtoni érvelést, mint az államháztartási egyensúlyra jobban figyelő párizsit vagy a berlinit. Hiszen Magyarország és az egész régió is nagy haszonélvezője lenne annak, ha a régi tagállamok többet költenének gazdaságélénkítésre. Elvégre minket leginkább az export növelése húzhat ki a csávából, ez viszont elsősorban a nyugat-európai importkereslet alakulásának függvénye.
Az élénkítés körüli vita a G20 közelgő pénzügyminiszteri és kormányfői találkozóin is minden bizonnyal a legforróbb témák közé tartozik majd. Ezúttal talán nem fenyeget akkora szakadás Washington és Brüsszel, illetve a „régi” és az „új” Európa között, mint Donald Rumsfeld idejében. De felhőtlen egyetértésre sem lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.