A miniszterelnök-csere bejelentését követő héten kevés makroadat jelent meg, azonban a nagy hazai kutatóintézetek kiadták középtávú előrejelzéseiket, amelyek rendre pesszimistábbak a télen megjelentekhez képest. A reálgazdaságot jellemző gyorsulási irányadó viszont meglepetésre növekedett.
A kiskereskedelmi forgalom volumene januárban 2,8 százalékkal maradt el a múlt év azonos időszakáétól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző havi zsugorodás még 3,2 százalékot tett ki, ezt megelőzően azonban csak 2008 márciusában volt a mostaninál nagyobb mértékű az eladások szűkülése. A szezonálisan kiigazított havi változás 0,1-es emelkedést mutatott – ez fél éve a legjobb eredmény a szektorban. Továbbra is az alapvető szükségletet ellátó élelmiszerek forgalma csökkent kisebb mértékben.
A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatója, a gyorsulási irányadó (GYIA) márciusban 0,13 százalékos emelkedést jelez a februári szinthez képest. Ez az elmúlt tizenkét hónapban viszont csak a negyedik, amelyben nem zsugorodott a gazdaság. Nagy valószínűséggel csak a korábbi zuhanás egyszeri korrekciójának tekinthető; több egymás utáni jó adatra lenne szükség, hogy trendfordulóról beszélhessünk. Most azonban úgy tűnik, csak a novembertől tapasztalható mélyrepüléshez képest sikerült valamennyit javulnia a gazdaságnak, de még mindig bőven az előző évi szint alatt áll a GYIA.
A héten három kutatóintézet is kiadta friss középtávú prognózisát. A GKI, a Kopint-Tárki és az Ecostat egyaránt 4–5 százalék közé teszi a GDP várható zsugorodását, az utóbbi 4,1-et valószínűsít. Előbbiek a nagyfokú bizonytalanságra hivatkozva tartózkodtak konkrét szám közlésétől. Mindhárom intézet jelezte: további költségvetési kiigazítás vált szükségessé még az idén, ez akár a 300 milliárd forintot is meghaladhatja. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.