BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az élénkülésre még várni kell

2009.03.30., hétfő 00:00

A miniszterelnök-csere bejelentését követő héten kevés makroadat jelent meg, azonban a nagy hazai kutatóintézetek kiadták középtávú előrejelzéseiket, amelyek rendre pesszimistábbak a télen megjelentekhez képest. A reálgazdaságot jellemző gyorsulási irányadó viszont meglepetésre növekedett.

A kiskereskedelmi forgalom volumene januárban 2,8 százalékkal maradt el a múlt év azonos időszakáétól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az előző havi zsugorodás még 3,2 százalékot tett ki, ezt megelőzően azonban csak 2008 márciusában volt a mostaninál nagyobb mértékű az eladások szűkülése. A szezonálisan kiigazított havi változás 0,1-es emelkedést mutatott – ez fél éve a legjobb eredmény a szektorban. Továbbra is az alapvető szükségletet ellátó élelmiszerek forgalma csökkent kisebb mértékben.

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatója, a gyorsulási irányadó (GYIA) márciusban 0,13 százalékos emelkedést jelez a februári szinthez képest. Ez az elmúlt tizenkét hónapban viszont csak a negyedik, amelyben nem zsugorodott a gazdaság. Nagy valószínűséggel csak a korábbi zuhanás egyszeri korrekciójának tekinthető; több egymás utáni jó adatra lenne szükség, hogy trendfordulóról beszélhessünk. Most azonban úgy tűnik, csak a novembertől tapasztalható mélyrepüléshez képest sikerült valamennyit javulnia a gazdaságnak, de még mindig bőven az előző évi szint alatt áll a GYIA.

A héten három kutatóintézet is kiadta friss középtávú prognózisát. A GKI, a Kopint-Tárki és az Ecostat egyaránt 4–5 százalék közé teszi a GDP várható zsugorodását, az utóbbi 4,1-et valószínűsít. Előbbiek a nagyfokú bizonytalanságra hivatkozva tartózkodtak konkrét szám közlésétől. Mindhárom intézet jelezte: további költségvetési kiigazítás vált szükségessé még az idén, ez akár a 300 milliárd forintot is meghaladhatja. BD


A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.