A héten ismét Kubába látogat Louis Michel, az EU fejlesztési biztosa, hogy folytassa a tavaly októberben megkezdett együttműködési tárgyalásokat. Akkor az unió egy ötéves mosolyszünetnek vetett véget azzal, hogy 2,5 millió dollárt adományozott a szigetet sújtó hurrikánkárok enyhítésére. Brüszszel és Havanna viszonya 2003-ban amiatt romlott meg, hogy Kubában bebörtönöztek 75 ellenzékit.
Az uniós tagállamok közül elsőként – immár két éve – Spanyolország rendezte kapcsolatait Havannával, azóta azonban Franciaország is látványos közeledést hajtott végre. Február végén Nicolas Sarkozy államfő különmegbízottja, Jack Lang egykori kulturális miniszter folytatott szívélyes tárgyalásokat Raúl Castro kubai elnökkel. Párizs akkor egyértelművé tette, hogy nemcsak a szigetország és az EU kapcsolatai javításának kíván a motorja lenni, de Havanna és Washington közeledésében is kész aktív szerepet vállalni. A Kubát sújtó uniós szankciók feloldása után Franciaország azt szeretné elérni, hogy az Egyesült Államok is hasonló lépésre szánja el magát.
Ennek az esélyei sokat is javultak Barack Obama hivatalba lépése óta. Az amerikai képviselőházban nemrég elfogadott költségvetés már tartalmaz olyan elemeket, amelyek enyhítik a Bush-kormányzat idején a kubai utazásokra és pénzátutalásokra bevezetett szigorításokat. Kuba diplomáciai sikereit jelzi, hogy tavaly az orosz és a kínai elnököt is vendégül látták Havannában. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.