Ahogy mélyül a válság, úgy szaporodnak a csúcstalálkozók – fogalmazott hét végi kiadásában kissé szarkasztikusan az egyik világlap, és ebben van is némi igazság. A tegnapi rendkívüli brüsszeli EU-csúcsot március 19–20-án a „rendes” tavaszi követi (szintén Brüsszelben), április 2-án Londonban találkoznak a világ húsz legnagyobb gazdaságának állam- és kormányfői, május 7-én újabb rendkívüli uniós találkozó lesz (ezúttal Prágában) a foglalkoztatásról, aztán júniusban jön a félév-záró brüsszeli EU-csúcs. Az integráció vezetői nem panaszkodhatnak, hogy ritkán kerülnek majd be a tévéhíradókba – a kérdés csak az, hogy lesz-e elég közös mondanivaló is az egyre inkább szétválónak tűnő érdekek mentén.
Mirek Topolánek cseh kormányfő vélhetően azért illesztett két rendkívüli csúcsot is a naptárba, hogy ne Nicolas Sarkozy francia elnök tegye ezt. Az Európai Tanács soros elnöki tisztét az előző fél évben betöltött hiperaktív Sarko ugyanis bevezette az informális eurózóna-csúcstalálkozók rendszerét. Ezzel egyrészt „lefokozta” a szokványos uniós csúcsokat, másrészt nagy riadalmat okozott az eurózónán kívüli államokban. Prágában alighanem úgy gondolkodtak, hogy ha kellően sok a csúcs, akkor a francia államfőnek nem marad alkalma újabb eurózóna-dzsemborit összetrombitálni. Ezt a célt sikerült is elérni – ami persze nyilván nem javítja Sarkozy és Topolánek egyébként is igen feszült viszonyát. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.