A reálkeresetek stagnálás közeli alakulása nyomán nem csoda, hogy a kiskereskedelmi forgalom is szűkült. A múlt év végét jellemző adatok nagyon gyors lefelé tartó trendet mutatnak mind a keresletben, mind a kínálatban. A recesszió azonban még csak kibontakozóban van, folyamatosan rontják le prognózisaikat a szakértők. A kérdés már nem az, hogy mély lesz-e a visszaesés, hanem, hogy lehet-e még javulás az idén, vagy 2010-re is áthúzódik a válság.
A bruttó keresetek decemberben 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ez a versenyszféra 7,4 százalékos emeléséből és a közszféra 2,1 százalékos csökkentéséből adódott. Éves szinten 8,4, illetve 6,2 százalékos növekmény mutatkozott a két körben, így a teljes gazdaságra 7,5 százalékos emelkedés adódott. A nettó átlagkereset 6,8-del emelkedett tavaly, ez a 6,1 százalékos átlagos infláció mellett 0,7-es reálkereset-emelkedést jelentett.
Második esztendeje szűkül a magyar piac. Év végére az előzetes jelzések ellenére még csak nem is lassult a kiskereskedelmi visszaesés üteme, sőt, éven belül decemberben mutatkozott a legnagyobb mérséklődés. A tavalyi utolsó hónapban 3,9 százalékkal esett vissza 2007 decemberéhez képest a kiskereskedelmi volumen, míg éves átlagban 2,1-es volt a zsugorodás – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
Minden korábbinál nagyobb visszaesés mutatkozott a hazai reálgazdaságban februárban, de még így is valószínű, hogy messze a mélypont. A Világgazdaság és az Ecostat közös indikátora, a gyorsulási irányadó (GYIA) 0,63 százalékos zsugorodást jelez januárhoz képest a szezonálisan kiigazított adatok alapján. Szeptember óta folyamatosan esik a mutató, ezt a KSH előzetes GDP-statisztikája is alátámasztja. Az előző év azonos időszakához képest is egyre csökken a GYIA értéke, már 1,8 százalékos visszaesésről tanúskodik, ez szintén mélypont a 2004-ig visszaszámított idősorban. BD
III. 2.: Ipari termelői árak (jan.)
III. 3.: A KSH jelenti (dec.)
III. 5.: Külkereskedelmi termékforgalom,részletes (jan.–dec.)
III. 6.: Ipari termelés, előzetes (jan.)
III. 2.: Ipari termelői árak (jan.)
III. 3.: A KSH jelenti (dec.)
III. 5.: Külkereskedelmi termékforgalom,részletes (jan.–dec.)
III. 6.: Ipari termelés, előzetes (jan.)
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.