Bajnai Gordon. Nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Megrendelések. „Ez számunkra nem kérdés. Az unió segítségével már ez év tavaszán elindulnak azok a beruházások, amelyek másfél év alatt összesen több mint 1800 milliárd forintnyi megrendelést jelentenek az építőiparnak. A támogató döntések után azonban már a projektgazdákon, a nyertes önkormányzatokon, beruházókon a sor, az ő felelősségük, hogy a vállalásaikat időben, a terveknek megfelelően hajtsák végre, és juttassák el e megrendeléseket az építőiparhoz. Az 1800 milliárdos projektlistát az interneten is közzétettük, ez tovább fokozza a transzparenciát. A kormány az építőipari beruházások gyorsítására és egyszerűsítésére tavaly 30 jogszabályt módosított, most pedig a lánctartozások ellen kell rövid időn belül hatékony megoldást találnunk a piaci szereplők együttműködésével.”
Essősy Zsombor. A Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt. vezérigazgatója. Nem jó az időzítés. „A kivitelezőknek kifejezetten jó, hogy a Magyarország számára elvileg elérhető európai uniós források – 2007–13 között 25 milliárd euró – nagy részéből infrastrukturális beruházásokat finanszírozunk. Tehát ez az EU-pénz végső soron az építőiparnál köt ki. A probléma az időzítéssel van. A szóban forgó beruházások megkezdését már 2008-ban várta a piac, de alighanem csak a jövő év elejére lesz igazából óriási az igény. Félő azonban, hogy ezt az akkorra már leépülő építőipar nehezen tudja kielégíteni. Ráadásul az árak is felszöknek a hirtelen megugró kereslet hatására, ez pedig a beruházásokat drágítja meg. Jobb lenne tehát egy folyamatos kapacitás fenntartása az építőiparban, de ez a bürokrácia, a közbeszerzés és a lassú projektmenedzsment miatt most még sajnos nem elérhető.”
Márkus Csaba. A Deloitte Zrt. EU-tanácsadási üzletágának igazgatója. Még kell lobbizni. „Az EU és a nemzetközi pénzügyi szervezetek hitelkerete mellett a 2013-ig rendelkezésre álló uniós forrás gyakorlatilag az egyetlen olyan érdemi finanszírozási forrása Magyarországnak, amely most a válság menedzselésére fordítható. Bár számos társfinanszírozású pályázati lehetőségnél jelentős könnyítések történtek, ezek a vállalkozásoknak csupán egy kis részét segíthetik. Célszerű lenne tehát az egyes társfinanszírozású pályázatok egymással, illetve a tisztán hazai finanszírozású pályázatokkal történő jobb összehangolása. Fontos, hogy Magyarország folytassa azt a lobbitevékenységet, amelynek célja, hogy a társfinanszírozott forrásokból minél nagyobb arányban juthasson EU-pénzhez a vállalati szektor, ezen belül pedig kiemelten a nagyvállalatok, méghozzá területi korlátozások nélkül.”
Miklóssy Ferenc. A Keviép Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. Gyorsítás. „Sokat segíthetnek az új megrendelések, még inkább a gyorsított közbeszerzési eljárások. Ezek – ha szerencsénk van – már április és június között beindulhatnak. Amennyiben ez megtörténik, úgy enyhülhetnek az építőipari cégek likviditási gondjai. A kockázatok ellenére a közbeszerzések multiplikáló hatása révén nagyot lendíthetnek a beszállítókon és a szolgáltatói szektoron is. Nyilván éles lesz a verseny, de ez nem baj. Hozzájárulhat a megalapozott ajánlatokhoz és a minőségi munkához, végső soron pedig egy fejlettebb, korszerűbb gazdaság kialakításához. A pályázóknak nagy vonzerőt jelent, hogy a vállalkozások lényegesen egyszerűbb feltételek között juthatnak támogatáshoz. Jó hír a támogatás 40 százalékára megemelt előleg és a gyorsított elszámolás lehetősége is.”
Szalóki Flórián. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Közlekedési Irányító Hatóságának vezetője. Utóellenőrzés. „A válság hatásainak és a hitelpiac kiszáradásának kezelése az Új Magyarország fejlesztési terv Közlekedés operatív programján (KÖZOP) belül is feladat. A program intézkedései érintik az építési szektor egészét, biztosítják a fővállalkozó, a generálkivitelező és a teljes szerződéses partneri rendszer (alvállalkozói lánc) informálását a kifizetések tényleges megtörténtéről. Fontos döntés a nem fizető, rosszhiszemű szerződéses partnerek és a cégek mögött álló természetes személyek kizárása a program bármely további közbeszerzéséből, erről nyilvántartás vezetése és publikálása. Kiemelt célunk a gyors kifizetés 100 százalékos helyszíni utóellenőrzése és a jövőben induló projekteknél egy egyszerű előkészítési forrásigénylési rendszer működtetése, 45 milliárd forintos kerettel.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.