Dermesztő exportkilátásokat ecsetelnek az elemzők, miközben a forint árfolyama rekordmélységekbe zuhant. Úgy látszik, az árfolyam által generált versenyképességi előnyünk aligha lesz képes önmagában kihúzni a gazdaságot a gödörből, csak az exportpiaci helyzet javulása jelenti a kiutat számunkra. Igaz, hosszabb távon valóban javulást remélhetünk attól, ha a hazai fizetőeszköz kurzusa ezen a gyenge szinten stabilizálódik, főleg, hogy a devizaadósok elkölthető jövedelmének zsugorodása is mérséklően hat a belföldi keresletre. Ezzel azonban a hazai piacon is érdekelt vállalkozások nem lesznek kisegítve, csak az a nagyvállalati kör jár jól, amelyiknél a forintárfolyam hatása túlnyomórészt a bérköltség soron jelentkezik.
Továbbra sem nevezhető tehát versenyképesnek a magyar gazdaság; ezt a legszemléletesebben az illusztrálja, hogy a piaci részesedésünk is csökken, vagyis a külpiacok növekedési ütemét sem éri el az exportunk alakulása. Még amiben látszólag előnyben vagyunk, abban sem tudunk sikert felmutatni. A tavalyi kiemelkedő mezőgazdasági eredmények ellenére például mindössze 2 százalékkal növeltük az élelmiszerexportunkat, miközben az import 7 százalékkal emelkedett.
Már évek óta hangoztatott gazdaságpolitikai cél a gazdaság export- és beruházásvezérelt pályára állítása, azonban stratégiánk sajnos kimerül abban, hogy bízunk a külső feltételek javulásában. Nemrégiben ugyanis megszületett a gazdasági stratégiánk, amelyet Válságkezelés és növekedés címmel adott ki a kormány. Az impozáns külsejű kiadványból azonban éppen az nem derül ki, hogy miben tudunk jobbak lenni a többieknél, hogyan állunk majd helyt a nemzetközi versenyben. Az aligha nevezhető kitörési pontnak, hogy közelítjük a munkát terhelő adókulcsainkat a többi régiós országéhoz. Túl vagyunk azon, amikor ennyi is elég lett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.