BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javítanának a joggyakorlaton

2009.03.16., hétfő 00:00

Bűrös László a hazai közbeszerzés fejlődésével együtt vált közbeszerzési szakjogászszá. Most – számos kollégájával együtt – elérkezettnek látja az időt, hogy a tapasztalatok birtokában intézményesen is hozzájáruljon a joggyakorlat jobbításához. A közelmúltban zászlót bontott Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségének elnöke reméli, észrevételeiknek hasznát veszi a jogalkotás is.

Az ELTE jogi karán tanulva nem akart sem bíró, sem ügyész, sem ügyvéd lenni. Vállalati jogtanácsos annál inkább. A külkereskedelmi jog érdekelte igazán, amely akkoriban, a nyolcvanas évek elején, igencsak vonzó pályát kínált: világlátást, benne szakmai kitekintést, a valódi szerződéskötések elméletét és gyakorlatát. Szerencséje volt: a Medicor Műveknél, az orvosi műszereket gyártó és a világ csaknem minden szegletébe szállító nagyvállalatnál lett ösztöndíjas. Jogi előadóként rögtön be is dobták a mély vízbe: több száz millió forintos szerződéseket kellett előkészítenie.

Ez igazi, kemény iskola volt, büszke arra, hogy „kijárta”. Utóbb már külkereskedelmi szakjogászként szerkeszthette a komoly üzletet hozó szerződéseket, és sokat utazott, Moszkvától Buenos Airesig.

Fontos szakmai állomásnak tekinti a közreműködést az első magyar–szovjet kft.-ként működő vegyes vállalat létrehozásában, 1987-ben, amikor még nem is élt a társasági törvény. Izgalmas évek következtek, újabb tanulnivalókkal. Megindultak az első állami beszerzési tenderek: rábíztak egy készletgazdálkodási ügyletet, ahogy emlékszik, gázálarcokra szólt. Akkor azt hitte, ez egyszeri és megismételhetetlen munka. Nem így történt, de legalább gyűlt a szakmai tapasztalat. Mégis nem kevés fejfájást okozott a közbeszerzési törvény megszületését követő időszak. Hiányzott a szakirodalom, a „sorvezető”, hogy miként kell például egy dokumentációt öszszerakni. Akkor derült ki, hogy az intézmények milyen rossz, kidolgozatlan szerződéseket kötnek. Igyekezett hát kitalálni jó konstrukciókat.

2003 óta dolgozik társaival saját ügyvédi irodában. Ami a közbeszerzéseket illeti, még mindig sok okból fáj a feje. A szövetség célja, hogy erejéhez mérten segítsen a gondokon, foglalkozzék a közbeszerzés szabályozási és gyakorlati problémáival, közös álláspont kialakításával támogassa a jogalkalmazást és a jogalkotást. Fontos feladata a jogi munka színvonalának emelése, továbbképzésekkel, szakmai konferenciákkal. Működését különösen aktuálissá teszi, hogy április elsején hatályba lép a közbeszerzési törvény módosítása, ez hasznos és kevésbé szerencsés rendelkezéseket egyaránt tartalmaz. Így fontos, hogy egyszerűsödik az eljárás. Baj viszont, hogy változatlanul nem kötelező a jogi szakértelem tényleges igénybevétele – vélte Bűrös László.

Névjegy

SZÖVETSÉG

A Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségét tavaly ősszel vették nyilvántartásba. Ma mintegy félszáz jogászt tömörít.

Nemrégen rendezte első konferenciáját, amelyen a közbeszerzés aktuális kérdéseit, így a törvény új szabályait tárgyalták meg.

Bűrös László (53)

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 1981-ben diplomázott. A Medicor külkereskedelmi vállalat szakjogásza volt, másfél évtizede foglalkozik közbeszerzésekkel. Két fia van. Hobbija a zene.

A Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségét tavaly ősszel vették nyilvántartásba. Ma mintegy félszáz jogászt tömörít.

Nemrégen rendezte első konferenciáját, amelyen a közbeszerzés aktuális kérdéseit, így a törvény új szabályait tárgyalták meg.

Bűrös László (53)

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 1981-ben diplomázott. A Medicor külkereskedelmi vállalat szakjogásza volt, másfél évtizede foglalkozik közbeszerzésekkel. Két fia van. Hobbija a zene.-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.