Nyögvenyelősen haladnak az agrártárca koordinálásával zajló tárgyalások az élelmiszerkódexnek nevezett dokumentumról, mert a legpikánsabb kérdésekben nem tudnak megegyezni a felek a konkrétumokról. A szabályozás lényege az lenne, hogy az üzletláncokat – amelyeknél a legtöbb profit csapódik le az élelmiszer-termékpályán – szigorúbb szabályozási keretek közé lehessen szorítani, de működésüket nyilván könnyű befolyásolni meghatározó gazdasági súlyuk miatt.
A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a tárgyalásokon kőkemény pénzkérdések húzódnak meg a formálódó szövegtervezet pontjai között. A tét leginkább az, hogy a kereskedők lemondanak-e a vevőcsalogatónak szánt olcsó importtermékek egy részéről, vagy csökkentik-e azokat a – többnyire túlzottnak vagy indokolatlannak tartott – visszatérítéseket, amelyeket a beszállítókkal eddig fizettettek. Az ő szempontjukból érthető, hogy lehetőleg nem kívánnak olyan egzakt
kötelezettségeket vállalni, amelyeket később a dokumentum alapján rajtuk tényszerűen számon lehetne kérni.
E helyzetben inkább marketingfogásnak tűnik az a februári bejelentés, amellyel az agrárminiszter a kódexalkotási folyamatot – jórészt előre – egyértelmű sikerként könyvelte el.
A tavaly év végi kereskedőellenes agrártüntetések után persze valamennyi érdekelt fél – termelő, feldolgozó, kereskedő, FVM – kínos helyzetbe került, mert a most alakuló szabályozásból úgy kellene kihozniuk a konszenzusos maximumot, hogy a felvetett témák alapvető (ellen)érdekeket sértenek.
És azt sem árt tudni, hogy a készülő szöveg pusztán ajánlást fogalmazhat meg a piaci szereplők számára, vagyis nem lehetnek komoly szankciói annak, ha azt valaki nem tartja be.
Ha tehát lesz is megállapodás, az a valószínűbb, hogy „felpuhult” kódex születik, amely nem fejt majd ki átütő hatást az egyre keményebbé váló hazai (uniós) élelmiszerpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.