BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyire segíti a bankokat az MNB euróswaptendere?

A Magyar Nemzeti Bank euróswaptenderei nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy javuljon a hitelintézetek likviditási helyzete – vélik a lapunknak nyilatkozó banki szakemberek. Ezzel együtt úgy látják: a tender önmagában nem elegendő eszköz a problémák megoldásához, így újabb lépésekre is szükség lehet.
2009.03.13., péntek 00:00

Országh Mihály

A K&H Bank treasury igazgatóságának a vezetője

Költségcsökkentés

„Az MNB euró/forint swaptendere azon bankok számára jelentett könnyebbséget, akik eurókönyvüket FX-swappiacról fedezték. A K&H nem ezt teszi, így számunkra likviditási haszna minimális lett volna. De a piacnak hasznos lehet hosszabb távon, ha a swappiacon tapasztalható feszültségeket itt részben levezetik, s így az euró/forint swap költsége csökken. Ez természetesen költségcsökkentést jelenthet majd a bankoknak, másrészt normalizálja az euró és a forint közötti kamatkülönbözetet, így erősítve a forintot, hisz annak shortolását drágábbá teszi. Az instrumentum hatékonyságát még nehéz megítélni, látunk biztató jeleket is, de mivel a swapkeret mérete a teljes piachoz képest nem domináns, így hatása pontosan még nem ítélhető meg.”


Nyers Rezső

A Magyar Bankszövetség főtitkára

Sikeres aukciók

„Bár a végleges konstrukció a magyarországi hitelintézetek vezetőivel való egyeztetések után alakult ki, minden részlete tökéletesen nem felel meg a banki igényeknek, ugyanakkor mindenképpen hatalmas előrelépés és segítség a devizaforrások biztosításában. Az intézkedés komoly, a Magyar Bankszövetség által támogatott lépés a jegybank részéről, hiszen az így jóval nagyobb szerephez jut a szűkülő külső finanszírozási források előteremtésében. Általános magrogazdasági problémákat természetesen egyetlen ilyen eszköz nem tud megoldani, így véleményünk szerint a továbbiakban még több hasonló intézkedésre lesz szükség. Az ugyanakkor biztos, hogy a már működő valutacsere-megállapodás beváltotta a hozzá fűzött reményeket, az első aukciók sikeresek voltak.”


Kondrát Zsolt

Az MKB Bank vezető elemzője

Biztonság

„Bár jelentős késéssel születtek meg az MNB hosszabb lejáratú devizaswapeszközei, de így is fontos szerepet játszanak a piaci viszonyok normalizálásában. A hazai bankok ugyan eddig is sikeresen megoldották a devizahitelek folyamatos finanszírozását, és biztosítani tudták az ebből fakadó likviditási szükségletet, de tavaly ősz óta a kamatfeltételek jóval kedvezőtlenebbé váltak a korábbinál. Az új eszközök egyrészt biztonságot jelentenek a körülmények előre nem látható romlása esetére, másrészt hozzájárulnak ahhoz, hogy a devizaswappiacon is javuljanak a kamatfeltételek a hazai bankok számára. Ezen még tovább segíthetne, ha az MNB jobban megbízna a bankokban, és csökkentené az árfolyamkockázata kezelésére szolgáló technikai árfolyamot.”


Németh Dávid

Az ING Bank Zrt. elemzője

Jó árazás

„Az euróswaptenderek abban az esetben javítják a hazai likviditási helyzetet, amennyiben jól árazzák be azokat. Ezek közül is a legfontosabb az overnight swaptender, amely esetében most szélesebb körben lehet részt venni. A Magyar Nemzeti Bank ezeken a tendereken keresztül idézi elő a kamatszint felemelkedését az irányadó rátához. Ez azért fontos, mert így a jegybank képes lehet a szigorításra anélkül, hogy meg kellene emelnie az alapkamatot. A hosszabb távú likviditás javítása szempontjából természetesen fontosak a három és hat hónapos tenderek is. A jegybank így képes növelni a forintfelárat, ezzel megdrágítja a forint elleni spekulációt. Addig nincs is értelme kamatot emelni, amíg az MNB nem indítja be ezeket a tendereket.”


Földi Balázs

A Commerzbank Zrt. treasury igazgatója

Normalizálódás

„A bankok számára likviditási és limitszempontból a márciusban elindított két hosszabb lejáratú instrumentumnak van nagyobb jelentősége, hiszen ezeken keresztül hosszabb távra és viszonylag kedvező áron képesek lejáró devizaforrásaikat refinanszírozni. A szigorú feltételekhez kötött, de kedvezőbb árú hat hónapos lehetőségre hét bank szerződött az MNB-vel, míg a három hónapos eszközhöz minden pénzintézet hozzáfér. A hétfői három és hat hónapos tender során összesen 224 millió eurót allokált a jegybank, és ennek hatása már érezhető: a devizaswap-piaci, implikált forinthozamok emelkedtek, ez a piac normalizálódásának a jele (a bankoknak már nem irreálisan alacsony forintkamat mellett kell kölcsönadniuk azért, hogy devizát kapjanak cserébe).”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.