Konszenzuskeresés ide vagy oda, ennyire azért nem kellene az ellenzék kedvében járni – morogtak az amerikai demokrata vezetők amiatt, hogy a Barack Obama által pénteken bejelentett iraki kivonulási menetrend jobban hasonlít a republikánusok elképzeléseihez, mint az elnök saját választási ígéreteihez. Tizenhat helyett tizenkilenc hónap alatt – 2010 augusztusáig – hagyják el az országot a harcoló alakulatok, a 90 ezer fős kivonás menetrendjét teljesen a hadvezetésre bízza Obama, és a 2012. január elsejéig ott maradó „kiképző erő” létszáma az ötvenezer főt is elérheti.
A bejelentést az elsők között üdvözölte Obama egykori riválisa, John McCain szenátor, míg a törvényhozás demokrata vezetői meglepve fogadták azt. Átállt volna az ellenzékhez Barack Obama? Aligha. Inkább arról van szó, hogy fogékonyabbá vált a hadvezetés „szakmai érveire”, ezért fogadott el olyan kivonulási menetrendet, amilyen McCain győzelme esetén is megvalósult volna.
Hogy más külpolitikai kérdésekben is bekövetkezik-e hasonló eltolódás, azzal kapcsolatban Hillary Clinton külügyminiszter e heti közel-keleti és brüsszeli látogatásán is kaphat jelzéseket a világ. Mindenesetre az Afganisztán és Pakisztán bevonásával megvalósuló háromoldalú biztonsági egyeztetések minap bejelentett terve azt mutatja, hogy a terrorizmus elleni harc súlypontjának áthelyezése az iraki menetrendtől függetlenül eldöntött dolog. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.