Adócsökkentés, kedvezmények, különleges elszámolási lehetőségek, átmeneti támogatások – eszközök, amelyekkel a kormányok a világ minden táján, így Közép- és Kelet-Európában is igyekeznek tompítani a gazdasági válság hatásait. Eszközök, amelyekkel Magyarország nem vagy csak alig él.
Az ok: 3 százalék alatt kell tartani az államháztartási deficitet. Ez utóbbi jogos célkitűzés az euróbevezetés tekintetében, ám a további feltételek terén hazánk még igen távol van a közös valutától, az utóbbi időben pedig több fórumon vetődött fel a kritériumok enyhítésének lehetősége – tegnap éppen az IMF-től szivárgott ki egy ilyen jellegű javaslat. Enynyiből tehát nem kellene már az idén éltanulónak lennünk ezen a téren.
Magyarországon azonban 2006 óta az alacsony deficit kérdése összeforrott a kormány és a gazdaságpolitika hitelességével, így valóban komoly aggályokat vetne fel a hiány elszabadulása – még akkor is, ha erre a gazdaságélénkítés érdekében kerül sor. Hazánk ugyanis ezt a kártyát – a „jóléti rendszerváltás” jegyében – már évekkel ezelőtt kijátszotta.
Ha pedig a deficit nem nőhet, valahol meg kell takarítani a gazdaság támogatására fordítandó pénzeket. Nem véletlen, hogy a jelenlegi gazdasági miniszter komoly megszorításokat helyezett kilátásba egyévesre tervezett kormányfősége idejére. Csak remélni lehet, hogy a kiadások csökkentéséből a megingó költségvetés stabilizálásán túl jut a gazdaság támogatására is. Akár az adó- és járulékszabályok módosításán keresztül is.
A pálya annyiból szabad a jövő héten megalakítandó Bajnai-kormány előtt, hogy a Gyurcsány-kabinet adócsomagját közös erővel küldték parkolópályára a pártok. Ha – akár egy új csomag benyújtása, akár a korábbi módosítása révén – az új miniszterelnök merészebb lépésekre szánja el magát ezen a területen, még megakadályozható, hogy a magyar vállalkozások végleg elveszítsék versenyképességüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.