Matus István
A Szentkirályi Kft. operatív vezérigazgatója
Túlzott óvatosság
„A fejlesztési forrásokhoz, a kedvező konstrukciójú MFB-hitelekhez a kereskedelmi bankokon keresztül ma gyakorlatilag lehetetlen hozzájutni. A túlzott óvatosság miatt a pénzintézetek tovább bonyolították az eddig is túlburjánzott elbírálási bürokráciát, így még nehezebbé és időigényesebbé vált a forrásokhoz való hozzáférés. Pedig itt is igaz a mondás, hogy az idő pénz, hiszen a hosszadalmas ügyintézés miatt elmaradhatnak vagy késhetnek a vállalatok beruházásai. Mi is szembesültünk hasonló nehézségekkel, annak ellenére, hogy a cégünk bőven megfelel a középvállalatokkal szemben támasztott követelményeknek. Abban bízunk ezért, hogy a hosszú távú piacképességünk elősegítését célzó fejlesztéseinkhez közvetlenül az MFB-től tudunk majd fejlesztési hitelt szerezni.”
Kató Aladár
A Tondach Magyarország vezérigazgatója, a Magyar Téglás Szövetség elnöke
Szorításban
„A bankok jelenlegi hitelezési gyakorlata két oldalról szorítja az építő- és az építőanyag-ipart. Egyrészről az jelenti a fő problémát, hogy a pénzintézetek nem állnak elég rugalmasan a lakossági lakáshitel-igénylésekhez – gyakorlatilag megszűnt a devizakölcsönzés –, és mivel emiatt pénztelenség lépett fel a piacon, drasztikusan visszaesett a kereslet. A másik oldalról pedig attól szenvednek az iparágban tevékenykedő vállalatok, hogy nehézkessé vált a projektfinanszírozás, így a beruházásaikhoz is csak komoly küzdelem árán tudnak forráshoz jutni. Emellett meg kell említeni, hogy a komoly likviditási gondokkal küzdő kisebb építőanyag-gyártók számára további problémát okoz a működésük fenntartásához szükséges forgóhitelek felvétele.”
Gál György
A Polygon Informatikai Kft. ügyvezető igazgatója
Magasabb költségek
„A Polygonnál a régóta fenntartott folyószámlahitelre és az éves, évente megújítandó készenlétihitel-keretre nehezebb feltételekkel szerződtünk az idén. Magasabbak a kamatok és a kezelési költségek is. Ugyanakkor a cég több mint tíz éve áll kapcsolatban bankokkal, stabil gazdálkodást folytat, ennek köszönhetően a feltételek kevésbé keményedtek. Tapasztalataink szerint a bankok gyakrabban kérnek adatokat a gazdálkodásról, érezhetően aktívabb kockázatkezelést folytatnak. Az idén kedvező fordulatot jelentett viszont, hogy az uniós finanszírozású fejlesztések már nemcsak utófinanszírozásúak, hanem megemelt előleg is felvehető, így ezekhez nincs szükség hitelre. Cégünknek mégis értékelnie kell a kölcsönök kockázatait, fel kell készülnünk a hitelforrások drágulására és szűkülésére.”
Erdélyi István
A Gallicoop Zrt. elnök-vezérigazgatója
Kiszolgáltatottság
„Az elmúlt hónapokban azt tapasztaltuk, hogy jelentősen megnőtt a hitelelbírálat ideje – noha már hosszú ideje állunk kapcsolatban a bankokkal –, ez akadályozza a gazdálkodást. Szintén jellemző, hogy a pénzintézetek szigorúbb követelményeket támasztanak velünk szemben, részletesebb dokumentációt igényelnek, és az igényelt biztosítékok terén is szigorítottak. Ez természetesen jelen helyzetben valamilyen szinten érthető, bár nem könnyíti meg a hitelhez folyamodó cégek dolgát. Emellett drágultak is a hitelek, nőttek a kamatfelárak. A legfőbb problémát azonban én abban látom, hogy a bankok – ha úgy ítélik meg a gazdasági helyzetet – a követelésüket eladhatják, mégpedig értesítés nélkül. Ebben pedig lehet egy nagy adag szubjektivizmus is.”
Vörös Gábor
Az In-Management Kft. ingatlanüzemeltetési igazgatója
Egyedi megállapodások
„A hitelkondíciók számunkra is drágultak 100-200 bázisponttal, ugyanakkor a helyzetünk viszonylag szerencsés, mert a nekünk adott hitelek elbírálásakor elsősorban nem a magyar leányvállalat, hanem a teljes nemzetközi holding teljesítményét vizsgálják. További előny, hogy ebben a nagyságrendben már minden hitelkonstrukció egyedi megállapodás szerint jön létre. Több mint 400, különböző méretű partnerünk helyzetét ismerve viszont azt látjuk, a kkv-k szinte egyáltalán nem kapnak a bankoktól új kölcsönöket, különösen projekthiteleket nem, pedig talán ezekre lenne a legnagyobb szükség. Ennek fő oka, hogy e cégek likviditása különösen gyenge. Az In-Management Kft. saját beruházásaira régóta nem vett fel kölcsönt, most a bankhitelekből partnereinket finanszírozzuk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.