A közösség egészének megsértését vetette Irán szemére Carl Bildt, az EU soros elnökségét ellátó Svédország külügyminisztere, miután Teheránban uniós követségi alkalmazottakat is a vádlottak padjára ültettek az ellenzékiek elleni tömegperek során. Érthető hangot kell megütnünk a mostani helyzetben – fogalmazott a hét végén Bildt.
A svéd elnökség fellépése változást jelenthet ahhoz a bizonytalansághoz képest, amellyel az uniós diplomácia Mahmúd Ahmadinedzsád elnöki beiktatását kezelte. Franco Frattini még a múlt heti eskütétel előtti napokban cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, hogy az uniós delegációk távol maradnak a ceremóniától. Végül a tagállamok teheráni képviseletei valóban a legmagasabb szinten jelentek meg a parlamenti eskütételen, Németországot és Ausztriát kivéve. A svéd ellenzék természetesen nem volt rest kritizálni a stockholmi kormányt emiatt, kijelentve, hogy az EU-elnökség remek lehetőséget szalasztott el a szabad választásokért küzdő irániakkal való szolidaritás kimutatására. Bildt azonban akkor még azt hangsúlyozta, hogy a diplomatáknak bizony olyan országokkal is együtt kell dolgozniuk, mint Irán és Észak-Korea, és fontos a kommunikációs csatornák nyitva tartása.
A svéd elnökség időközben bekövetkezett verbális irányváltásához mindenesetre London is csatlakozott: David Miliband külügyminiszter provokációnak nevezte a követségi dolgozók vád alá helyezését. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.