A fiskális konszolidáció ellenben nagyon is együtt jár az elesettek helyzetének további romlásával, és elesettek alatt sajnos ma már egyre kevésbé csak a legszegényebbeket kell érteni. A mostani válság ugyanis világszerte elsősorban a középosztály krízise.
A növekedés és az állásteremtés elszakadása persze nem meglepő, hiszen az részben éppen a válság egyik kiváltó okára vezethető vissza. Nevezetesen a pénzügyi szféra és
a reálgazdaság szinte teljes különválására. A szomorú csak az, hogy a jelek szerint ez a torz állapot a válság tanulságaiból okulva sem változik egyhamar.
Elég, ha megnézzük a válságkezelés beváltnak tekintett módozatait. A lakossággal megfizettetendő deficiteket nem kis részben a virtuális piactereken bűvészkedő bankok veszteségeinek állami megtérítése eredményezte, a jegybanki könnyítésekből származó likviditás pedig jórészt ugyanezeken a piactereken kötött ki. Erre utal legalábbis, hogy miközben a vállalatok továbbra is hitelszűkére panaszkodnak, a tőzsdék – egyelőre – szárnyalnak.
Mondhatnánk persze, hogy ez még a múlt, és miért ne hihetnénk a pénzügyi szabályozás szigorítására vonatkozó ígéreteknek. Már látszik azonban, hogy ezek az ígéretek – ha valaha is – csak nagyon lassan fognak teljesülni, és egyelőre kérdés, hogy szépségtapasznál több kisül-e egyáltalán belőlük.
Jelenleg csak egy dolog biztos: miközben a tőzsdéken újabb buborék fúvódik, a reálgazdaságban még nehéz évek jönnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.