BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milyen területen várható már a jövő évben javulás?

Az idei első kilenc hónap tragikus volt a magyar ipar számára. Innen szép nyerni!- mondhatnánk, de a szakértők is úgy látják, bár a válság még elhúzódik, néhány ágazatban lehet már javulás. Például az élelmiszeriparban, vagy a gyógyszergyártásban is, de a jármű- vagy gépgyártás kilátásai sem rosszak.
2009.11.20., péntek 05:00

Lepsényi István
A Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. vezérigazgatója
Több rendelés
„Ami a hazai fogyasztást, és főleg az építkezéseket, beruházásokat illeti, pesszimista vagyok: nem csupán stagnálás várható, lesznek területek – elsősorban az önkormányzatoknak nyújtott szolgáltatásokéin –, ahol az adóbevételek csökkenése miatt visszaesés lesz. A jó hír viszont az, hogy az exportáló vállalatok már most tapasztalhatják annak az előnyeit, hogy Nyugat-Európában megkezdődött a gazdaság élénkülése. A piac egészségi állapotát jelző járműiparban ez két szinten érezhető. A személyautógyárak termelése sokkal gyorsabban éledt újra, mint a haszonjárműveké. Így az európai haszonjárműgyáraknak beszállító Knorr-Bremse Kft. negyedik negyedévi rendelésállománya ugyan növekedett a szeptemberben zárult negyedévhez képest, de még mindig sokkal kisebb, mint az elmúlt év utolsó három hónapjában.”



Raskó György
Agrárközgazdász
Túlzott szigor
„Magyarországon ma a gazdasági növekedés megindulásának legnagyobb akadálya az, hogy a kereskedelmi bankrendszer olyan szigorú kockázatkezelési gyakorlatra váltott, amely még a biztos megtérülést ígérők számára is szinte lehetetlenné teszi a hitelezést. Az MFB-nek kellene bátrabban hiteleket nyújtani, de a bank a túlzottan prudenciális felfogásával gyakorlatilag megbénította hitelkihelyezését. Mindezzel együtt is vannak olyan ágazatokat, amelyek jövőre növekedésnek indulhatnak. Ilyen a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, amely eleve viszonylag jól vészelte át a válságot, bár a finanszírozás hiánya miatt átmenetileg piacokat veszített. Élénkülhet az építőipar, valamint a külső konjunktúrának köszönhetően – az autógyártást leszámítva – a gépipar is.”

Sinkó Ottó
A Videoton Holding társvezérigazgatója
Jó a likviditásunk
„Tekintettel arra, hogy az Európai Unió gazdaságaiban nem látom a növekedés lehetőségét jövőre, azok a gazdasági ágazatok, amelyek az Európai Unió piacaihoz kapcsolódnak, csak akkor bővülhetnének, ha a konszolidálódás, a piaci szereplők számának csökkenése során Magyarország nagyobb részesedést tudna szerezni a közös piacon. Erre a jelenlegi, túlságosan erős forintárfolyam mellett nem sok esélyt látok. Számottevő növekedésre 2010-ben még a Videotonnál sem számítunk, pedig jelenleg a tőke- és likviditási helyzetünk messze meghaladja a hazai átlagot. Véleményem szerint a növekvő munkanélküliség mellett az országban a belső kereslet sem indul növekedésnek, így azok az ágazatok sem, amelyek a hazai fogyasztók keresletétől függnek.



Tibor Dávid
A Masterplast vezérigazgatója
Hitelre van szükség
„Leghamarabb azok az ágazatok találhatnak magukra, amelyeket kevésbé érintett a válság. Nálunk jövőre elsősorban a mezőgazdaság és az élelmiszeripar indulhat növekedésnek, főként a biogazdálkodás kaphat lábra, de a gyógyszeriparban is van perspektíva. Az építő-, illetve az építőanyag-ipar viszont csak akkor kapcsolhat magasabb fokozatba, ha fellendülnek a beruházások. De ehhez az kell, hogy erősödjön a lakosság és a vállalkozások hitelfelvételi igénye, s élénküljön a bankok hitelezési aktivitása, hiszen a beruházások jellemzően kölcsönökből indulnak. Mivel előtérbe kerültek a környezetvédelmi és az energiatakarékossági szempontok, arra számítok, hogy az építőiparban elsőként az épületek felújítása iránti igény kezd el növekedni.”

Az egészség a lényeg
Frédéric Ollier
A Sanofi-Aventis/Chinoin vezérigazgatója
„Jövőre és a következő években az egészségügynek és a kapcsolódó szolgáltatásoknak kiemelt szerepük lesz, s nem csak gazdasági szempontból. A középpontba ugyanis az emberek egészségének megőrzése, a betegek egészségének visszaállítása kerül, ez messze túlmutat a gyógyszerellátáson. A szakmai feltételek e feladatokhoz adottak, az egészségügyi mutatók terén Magyarország mégis sereghajtó. Az egészségügyi ágazat fejlődéséhez az innováció elismerésére és ösztönzésére éppúgy szükség van, mint a tradíciók megőrzésére. Vállalatunk ezen értéknek az ötvözete, hiszen éppen jövőre lesz 100 éves, és a már jól bevált, mindenki által ismert készítmények előállítása mellett a legkorszerűbbek kutatásával, de a betegségek megelőzésével is foglalkozik.”





A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.